Odkryto dziwne różnice w śmiertelności na COVID-19 u różnych ras

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Queen Mary University of London i Barts Health NHS Trust przeprowadziły badanie i odkryły, że pacjenci z koronawirusem z różnych grup etnicznych różnią się przebiegiem choroby. Wyniki badań opublikowano na portalu BMJ Open.

 

W ramach badania przeanalizowano dane od 1737 pacjentów powyżej 16 roku życia z potwierdzonym COVID-19. Wszyscy byli hospitalizowani w pięciu szpitalach od 1 stycznia do 13 maja 2020 roku. Azjató było 538 (31 procent), czarnoskórych 340 (20 procent) , białych 707 (40 procent). W sumie 511 pacjentów zmarło do 30 dnia, a to 29 procent całości.

 

Poinformowano, że pacjenci z mniejszości etnicznych byli średnio młodsi niż biali z COVID-19. Ponadto Azjaci byli 1,54 razy bardziej narażeni na zarażenie, a pacjenci z ciemną karnacją 1,8 razy częściej byli przyjmowani na OIOM i otrzymywali respirator w porównaniu z pacjentami rasy białej. 

 

Osoby pochodzenia azjatyckiego były o 1,49 bardziej narażone na śmierć niż osoby o jasnej karnacji i 1,3 razy częściej wśród osób czarnych. Pacjenci rasy azjatyckiej i czarnej mieli o 50-80 procent wyższe ryzyko trafienia na respirator i przebywania na oddziałach intensywnej terapii w porównaniu z białymi w tym samym wieku.

 

Specjaliści twierdzą, że badanie pokazuje nieproporcjonalny wpływ koronawirusa na przedstawicieli różnych grup etnicznych. Naukowcy podkreślili również, że badanie objęło dużą liczbę pacjentów, ale nie byli oni w stanie dokonać bardziej szczegółowego podziału według pochodzenia etnicznego.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj