Opracowano test, który pomoże uniknąć niepotrzebnej antybiotykoterapii

Kategorie: 

www.123rf.com

Naukowcy opracowali test, który pomaga wykryć w krwi markery chorobowe świadczące o infekcji wirusowej. Oznacza to, że już wkrótce będzie można odróżnić infekcję bakteryją od wirusowej, co pozwoli ograniczyć ilość niepotrzebnie przyjmowanych antybiotyków.

 


Gdy człowiek zachoruje i ma objawy ostrej niewydolności oddechowej, rozpoznanie źródła zakażenia - czy jest ono pochodzenia bakteryjnego, czy wirusowego, jest praktycznie niemożliwe. Lekarze z Duke University Medical Center opracowali test oparty na analizie krwi chorego, który pozwala wykryć marker, tworzony przez komórki układu immunologicznego osoby zarażonej jedynie w odpowiedzi na infekcję wirusową.


Odkrycie naukowców już teraz może okazać się bardzo przydatne w leczeniu pacjentów, ponieważ może ochronić całe rzesze pacjentów przed niepotrzebną antybiotykoterapią. Powszechnie wiadomo, że w razie infekcji wirusowej antybiotyki są bezużyteczne, a przyjmowane "wyjaławiają" organizm z pożytecznych bakterii, co osłabia chorego i zwiększa jego podatność na rozwój dalszych infekcji.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj