Osoby chorujące na wirusowe zapalenie wątroby typu C będą mogły zostać dawcami narządów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ze szpitala Brigham poinformowali, że byli w stanie zapobiec przenoszeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C wśród pacjentów po przeszczepach, lecząc ich lekami przeciwwirusowymi. To nowe odkrycie może pomóc zmniejszyć czas oczekiwania na przeszczep narządów i uratować tysiące istnień ludzkich.

Obecny kryzys opioidowy spowodował coraz częstrze przypadki zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Pomimo dużego zapotrzebowania, narządy chorych dawców są odrzucane z powodu obaw o rozprzestrzenianie się infekcji.

Nowe badania opublikowane w New England Journal of Medicine dowiodły, że możliwe jest przeszczepienie serca oraz płuc od osób zarażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. W artykule opisano przypadek, w którym pacjenci po przeszczepach byli leczeni lekami przeciwwirusowymi. Naukowcy poinformowali, że terapia ta okazała się być niezwykle skuteczna.

W badaniu wzięło udział 35 osób, które otrzymały przeszczepione narządy w 2018 r. Sześć miesięcy po zabiegu wszyscy uczestnicy zostali przebadani. U żadnego z pacjentów nie stwierdzono obecności wirusa.

Pierwsze sukcesy uruchomiły dalsze badania. Obecnie do badań zaangażowano kolejnych 69 pacjentów oczekujących na przeszczep serca lub płuc. Naukowcy uważają, że odkrycie to może być przełomowe i znacznie skróci czas oczekiwania na transplantację.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj