Pierwszy pacjent na świecie otrzymał drugi przeszczep twarzy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W zeszłym tygodniu anonimowy mężczyzna został pierwszą osobą w historii medycyny, która drugi raz otrzymała przeszczep twarzy. Francuz w wieku 40 lat przeszedł w ubiegłym roku pierwszy przeszczep, jednak jego organizm go odrzucił. Konieczne było wprowadzenie pacjenta w śpiączkę farmakologiczną na całe 2 miesiące, a ponowny przeszczep wykonano 16 stycznia w paryskim szpitalu.

 

Naukowcy i chirurdzy poważnie wątpili w to, czy podwójny przeszczep twarzy jest możliwy do zrealizowania. Jednak w końcu zdecydowano się na retransplantację mimo możliwości ponownego odrzucenia.

 

Póki co na świecie mniej niż 40 osób otrzymało nową twarz z przeszczepu, a powodem do operacji u większości biorców były poważne zniekształcenia twarzy w wyniku doświadczonych oparzeń, chorób oraz ukształtowań genetycznych. 

Co najmniej 6 osób zmarło w wyniku tak zaawansowanego przeszczepu. Największym problemem okazuje się być odrzucanie przeszczepu przez układ odpornościowy. Ponieważ organizm postrzega przeszczep jako obcy obiekt, pacjenci muszą dożywotnie zażywać silne leki immunosupresyjne, które nie każdy jest w stanie tolerować.

 

Pierwszy częściowy przeszczep twarzy odbył się we Francji w 2005 roku. Biorcą była 38-letnia kobieta, Isabelle Dinoire, której twarz została poważnie uszkodzona w wyniku pogryzienia przez psa. Kobieta zmarła w zeszłym roku w wyniku nowotworu powstałego z powodu stosowania leków immunosupresyjnych.

 

Mimo wielu poważnych ograniczeń, postępy w dziedzinie transplantologii nie zwalniają. Naukowcy są pewni jednego - wraz z rozwojem medycyny operacje przeszczepów będą coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj