Prawdopodobnie SARS-CoV-2 może blokować sygnały bólu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wyobraź sobie śmiertelnego wirusa, który uodparnia Cię na ból, a zanim zdasz sobie sprawę, że jesteś zarażony, będzie za późno. Ostatnie odkrycia naukowców sugerują, że tak może działać koronawirus, tłumacząc jego niewiarygodnie szybkie rozprzestrzenianie się po całej planecie i przytłaczającą liczbę ofiar, która przekroczyła już milion.

 

Jak dotąd wszystkie badania nad SARS-CoV-2 , czyli koronawirusem wywołującym Covid-19, skupiały się na tym, jak wirus atakuje komórki za pomocą białka ACE2. Jednak, jak się ostatnio okazało, istnieje inny sposób przedostania się wirusa do komórek, który pozwala mu zainfekować układ nerwowy i uodpornić ofiary na ból.

 

Rajesh Hannah, profesor farmakologii na Uniwersytecie Arizony, bada, w jaki sposób sygnały bólowe są generowane w komórkach, które są następnie przekazywane do mózgu i powodują, że odczuwamy ból. Hannah zwróciła uwagę na wyniki dwóch badań, które dowiodły, że białka kolców na powierzchni SARS-CoV-2 wiążą się z białkiem neuropiliny-1 i mogą je wykorzystać do przedostania się do komórek wraz z białkiem ACE2.

 

W normalnych warunkach neuropilina-1 kontroluje wzrost naczyń krwionośnych oraz wzrost i witalność neuronów, ale wiążąc się z naturalnym białkiem VEGF-A (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego A), pobudza sygnały bólowe w komórkach, które są przekazywane przez rdzeń kręgowy do mózgu i powodują uczucie bólu. Jednocześnie wiadomo, że w próbkach biologicznych pacjentów z Covid-19 aktywność neuropiliny-1 jest zwiększona, podobnie jak w neuronach odczuwających ból w modelach zwierzęcych.

 

W badaniach laboratoryjnych z wykorzystaniem neuronów zespół Hannah odkrył, że wiązanie białek kolców SARS-CoV-2 z neuropiliną-1 zmniejsza intensywność sygnałów bólowych, co oznacza, że może ona również działać uśmierzająco na ból u ludzi. Neuropilina-1 blokuje białko VEGF-A, hamując w ten sposób wrażliwość neuronów na sygnały bólu i obniżając próg bólu.

 

Dalsze badanie struktury receptorów neuropiliny-1 pomoże opracować leki ukierunkowane na to ważne białko, które pomoże poradzić sobie nie tylko z Covid-19, ale także z chorobami takimi jak rak.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj