Suplementacja witaminy D może pomóc w walce z cukrzycą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Witamina D, która jest również określana jako „witamina słoneczna” niesie wiele korzyści dla organizmu - zapewnia m. in. ochronę przed przeziębieniem. Najnowsze badania pokazują, że witamina ta może również być skuteczna w walce z cukrzycą.

Badacze z Instytutu Salka twierdzą, że jedną z głównych przyczyn rozwoju cukrzycy typu 2 jest dysfunkcja komórek beta w trzustce. Kiedy te komórki beta przestają działać, organizm nie jest w stanie wytworzyć insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

Naukowcom udało się ustalić, że komórki beta, które powstały z embrionalnych komórek macierzystych, posiadają związek o nazwie iBRD9, który reaguje z witaminą D i pomaga w odbudowaniu potrzebnych komórek.

 

W testach laboratoryjnych przeprowadzonych na myszach okazało się, że suplementacja witaminy D przywróciła normalny poziom glukozy u gryzoni. Połączenie związku iBRD9 z witaminą D wywołało działanie przeciwzapalne genów komórek beta.

 

Naukowcy stwierdzili, że nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych u myszy, które były leczone tą metodą. Jednak przed rozpoczęciem badań klinicznych na ludziach konieczne są dalsze badania.

 

Witamina D była już wcześniej powiązana z cukrzycą, gdy okazało się, że jej brak w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Witamina D powstaje w naszym organizmie pod wpływem działania światła słonecznego. Witamina pomaga również zachować zdrowe kości i wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj