Wielki przełom naukowy! Komórki macierzyste mogą zostać pobrane z krwi w zaledwie 30 minut

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W świecie naukowym od dawna wiele osób zdaje sobie sprawę z tego jakie możliwości dają komórki macierzyste. Do tej pory jednak ich pozyskiwanie było poważnym problemem. Po prostu ich pobieranie albo było procedurą etycznie dwuznaczną, albo ich wytworzenie trwało wiele miesięcy. Teraz naukowcy nauczyli się jak pozyskać komórki macierzyste ze starych krwinek w zaledwie 30 minut - okazało się, że wystarczy zanurzyć je w kwasie.

 

Zespół japońskich naukowców natknął się na tą metodę po obejrzeniu podobnego zjawiska u roślin, u których stres zewnętrzny może spowodować normalne komórki do przekształcenia się w niedojrzałe.  Z tych niedojrzałych komórek można hodować nowe rośliny.  Przedtem było wiadomo, że procesy te występują także u ptaków jak i gadów. Zespół specjalistów postanowił się dowiedzieć, czy to samo obowiązuje u ssaków.

 

Naukowcy z Centrum Rozwoju Biologii Riken rozpoczęli eksperymenty na myszach. Poddawali komórki krwi na działanie kwasu  i cześć zginęła, ale część była w stanie dokonać transformacji do postaci mezenchymalnej. 

 

Odkrycie to zostało nazwane przez wielu innych naukowców, jako "wyjątkowy" i "rewolucyjne".  Sposób otrzymywania komórek macierzystych był bardzo kontrowersyjny etycznie i dość skomplikowany. Początkowo naukowcy uzyskiwali komórki macierzyste bezpośrednio z zarodków, a procedury medyczne je zabijały.

 

W 2006 roku, zespoły z Japonii i Wielkiej Brytanii, opracowały nową metodę, w której niektóre geny powodują, że komórki przeprogramowują się, przekształcając w komórki macierzyste. Za to odkrycie otrzymali Nagrodę Nobla w 2012 roku, ale ta metoda jest bardzo kosztowna i długotrwała.  Inne metody eksperymentalne są wciąż w fazie rozwoju i wspomina się o tym, że wkrótce komórki macierzyste będzie można drukować na drukarce 3D.

 

Nowe odkrycie oznacza, że ​​nie tylko możemy szybko i tanio produkować komórki macierzyste, ale potencjalnie może to zatrzymać debatę etyczną, ponieważ proces ten nie szkodzi żywym zarodkom. Niektórzy wątpią, czy to może być aż tak proste, ale wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest.

 

Oczywiście, nadal potrzebne jest wiele badań, zanim naukowcy będą mogli w pełni zrozumieć ten proces i opracować metody do produkcji komórek macierzystych ludzi. Przełom ten może też oznaczać, że terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych staną się dostępne dla wszystkich.

 

 

Na podstawie: New Scientist

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj