Zgony związane z wagą mogą dotykać także osoby nie będące otyłe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie trzeba mieć zdiagnozowanej otyłości, aby być narażonym na ryzyko zgonu z powodu chorób związanych z nadwagą. Spośród 4 milionów zgonów związanych z nadwagą w 2015 roku prawie 40 % nie zostało uznane za otyłość kliniczną.

 

Badania wykazały, że ponad 2 miliardy dzieci i dorosłych cierpi na problemy zdrowotne związane z nadwagą. Obejmują one cukrzycę typu 2, choroby serca i niektóre nowotwory. Jednak coraz większy odsetek ma także wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 30, czyli próg dla otyłości.

 

"Ludzie ignorujący przyrost masy ciała muszą liczyć się z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycą, rakiem i innymi schorzeniami" – twierdzi dr Christopher Murray, dyrektor Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia.

W badaniu wzięto pod uwagę 195 krajów i terytoriów w okresie 35 lat. Ujawniły one, że ponad 30 % populacji świata, czyli 2,2 miliarda dzieci i dorosłych zmaga się z problemem nadwagi. Blisko 108 milionów dzieci ponad 600 milionów dorosłych ma wskaźnik BMI wyższy niż 30, klasyfikowany jako otyłość.W raporcie stwierdzono również, że wskaźnik otyłości rośnie szybciej wśród dzieci niż wśród dorosłych. Zwiększona dostępność oraz przystępność cenowa produktów o dużej wartości kalorycznej, a także ich intensywny marketing mogą tłumaczyć przyrost masy ciała w różnych populacjach.

 

Tymczasem przemysł spożywczy zaczyna otrzymywać rządowe wytyczne w celu ograniczenia cukru w produktach spożywczych, z których najchętniej korzystają dzieci, a postęp tego działania ma być na bieżąco monitorowany.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj