Zgony związane z wagą mogą dotykać także osoby nie będące otyłe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie trzeba mieć zdiagnozowanej otyłości, aby być narażonym na ryzyko zgonu z powodu chorób związanych z nadwagą. Spośród 4 milionów zgonów związanych z nadwagą w 2015 roku prawie 40 % nie zostało uznane za otyłość kliniczną.

 

Badania wykazały, że ponad 2 miliardy dzieci i dorosłych cierpi na problemy zdrowotne związane z nadwagą. Obejmują one cukrzycę typu 2, choroby serca i niektóre nowotwory. Jednak coraz większy odsetek ma także wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 30, czyli próg dla otyłości.

 

"Ludzie ignorujący przyrost masy ciała muszą liczyć się z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycą, rakiem i innymi schorzeniami" – twierdzi dr Christopher Murray, dyrektor Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia.

W badaniu wzięto pod uwagę 195 krajów i terytoriów w okresie 35 lat. Ujawniły one, że ponad 30 % populacji świata, czyli 2,2 miliarda dzieci i dorosłych zmaga się z problemem nadwagi. Blisko 108 milionów dzieci ponad 600 milionów dorosłych ma wskaźnik BMI wyższy niż 30, klasyfikowany jako otyłość.



W raporcie stwierdzono również, że wskaźnik otyłości rośnie szybciej wśród dzieci niż wśród dorosłych. Zwiększona dostępność oraz przystępność cenowa produktów o dużej wartości kalorycznej, a także ich intensywny marketing mogą tłumaczyć przyrost masy ciała w różnych populacjach.

 

Tymczasem przemysł spożywczy zaczyna otrzymywać rządowe wytyczne w celu ograniczenia cukru w produktach spożywczych, z których najchętniej korzystają dzieci, a postęp tego działania ma być na bieżąco monitorowany.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj