Aktywny tryb życia w połączeniu z nadwagą stanowi ryzyko chorób serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Osoby z nadwagą lub otyłe mają zwiększone ryzyko chorób serca, nawet jeśli wykonują regularne ćwiczenia fizyczne - twierdzą eksperci. Przeprowadzono badania na temat zdrowia ponad pół miliona osób z 10 europejskich krajów. Prawidłowe ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz cukru we krwi nie gwarantowały dobrego zdrowia serca wśród osób otyłych.

 

Po okresie obserwacji trwającym ponad 12 lat u badanych 7637 osób rozwinęły się choroby serca, a głównym czynnikiem okazała się być waga pacjentów. Osoby z nadwagą lub otyłe o dobrych parametrach zdrowotnych były aż o 28% bardziej narażone na wystąpienie w przyszłości chorób serca niż osoby o podobnych wynikach i prawidłowej wadze. Oczywiście wzrosło także ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, cholesterolu oraz poziomu cukru we krwi.

Dr Ioanna Tzoulaki z Imperial School of Public Health twierdzi: „Nie ma czegoś takiego, jak zdrowa otyłość, a osoby z nadwagą nie mogą być uznane za zdrowe. W przyszłości pojawią się konsekwencje zdrowotne, nawet takie, jak zawał serca”.

Zdaniem naukowców, nadwaga sama w sobie nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób serca, jednak wraz z wiekiem powoduje ona nieuniknione podwyższone ciśnienie krwi oraz wysoki poziom glukozy, które prowadzą do tych komplikacji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj