Zmarły stał się pierwszym dawcą jelita dla żywej osoby

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Pierwszy na świecie przeszczep jelita wykonano u dziecka z Hiszpanii. Naukowcy z Madrytu informują o pomyślnym zakończeniu złożonej operacji na rocznym dziecku. Oprócz jelit przeszczepiono również inne narządy, jednak to właśnie przeszczep jelita był szczególnie trudny ze względu na problemy z zachowaniem narządu dawcy.

 

Reuters informuje o zakończeniu udanej operacji rocznej dziewczynki o imieniu Emma. Obecnie dziecko jest już w domu i jest w „idealnej kondycji” wraz z rodzicami. Najbardziej skomplikowaną operację przeprowadzono w szpitalu Las Paz w Madrycie. Dziś Hiszpania uważana jest za światowego lidera transplantologii.

 

Historia Emmy zaczęła się w wieku jednego miesiąca, kiedy zdiagnozowano u niej niewydolność jelit – dziewczynka urodziła się z bardzo krótkim jelitem i jej stan zdrowia szybko się pogorszył. Rozwiązaniem problemu było przeszczepienie jelita dawcy zmarłego z powodu niewydolności serca przy użyciu technologii pozaustrojowego natleniania błonowego.

„Przypadek Emmy jest szczególny ze względu na trudności z zachowaniem jelita ze względu na cechy narządu trawiennego” – wyjaśniają naukowcy.

Oprócz przeszczepu jelita Emma otrzymała również nową wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę.

 

Dziecko ma teraz 17 miesięcy i rozwija się normalnie. Operacja była globalnym kamieniem milowym dla nowoczesnych przeszczepów, a naukowcy mają teraz nadzieję, że więcej dzieci będzie miało dostęp do innowacyjnego leczenia w przyszłości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj