Naukowcy opracowali technologię, która może zapewnić nieśmiertelność

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Specjaliści z Uniwersytetu Stanforda ogłosili, że znaleźli sposób na zbudowanie w pełni bezpiecznych końcówek chromosomów, które są odpowiedzialne za starzenie komórek ludzkiego organizmu. Odkrycie to może pozwolić niektórym z nas na znaczne wydłużenie życia.

<--break->

 

Te końcowe fragmenty chromosomów to telomery. Z czasem skracają się one co charakteryzuje się brakiem możliwości podłączenia do innych chromosomów. Nazywa się to limitem Hayflicka. Z tego powodu podczas podziału, komórki ludzkie w hodowli komórkowej, obumierają po około 50 podziałach, a wcześniej zaczynają wykazywać oznaki starzenia, gdy zbliżają się do granicy.

 

Naukowcy na całym świecie od wielu lat poszukują sposobu na przedłużenie tych odcinków DNA. Liczne badania wykazały, że pomaga w tym utrzymanie zdrowego stylu życia i niektóre diety, które mogą spowolnić skracanie telomerów. Gdy telomery zbliżają się wielkością do limitu Hayflicka człowiek zaczyna się strzec i gwałtownie zwiększa się ryzyko zachorowania na raka.

Wcześniej w poszukiwaniu nieśmiertelności badano homary, duże skorupiaki morskie, które w ogóle się nie starzeją. Okazuje się, że posiadają mechanizm samoleczenia swojego DNA i potencjalnie mogą żyć wiecznie. Enzym zaangażowany w ten proces nazwano telomerazą. Jest on zaangażowany w naprawę DNA, co wpływa na telomery, powodując ich rozszerzenie i przywrócenie ich pierwotnej długości.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nową technologię, która wykorzystuje zmodyfikowane RNA, zawierające gen telomerazy. Wprowadzenie takiego kwasu rybonukleinowego, do hodowli ludzkich komórek pozwoliło na uruchomienie aktywności telomerazy i w ciągu dwóch dni telomery się wydłużyły, a następnie zaprogramowane nowe RNA uległo całkowitemu rozkładowi. Powstałe nowe komórki zachowują się jakby były młodsze i dzielą się o wiele razy częściej niż inne w grupie kontrolnej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj