Aby zachować zdrowie trzeba jeść często, ale mało

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Trzeba jeść mało i często, tak przynajmniej twierdzą dietetycy. Nowe badania potwierdziły hipotezę, że aby utrzymać normalny poziom cukru we krwi trzeba jeść mało i często. Ostatnie odkrycia naukowe wskazują, że należy jeść niewielkie posiłki nawet dziewięć razy dziennie. Taka forma diety łagodzi ciśnienie, poprawia poziom cholesterolu i umożliwia schudnięcie.

 

Eksperci z Imperial College w Londynie, porównywali diety ponad 2000 osób z Wielkiej Brytanii, Japonii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Podczas gdy wszyscy mieli taką samą ilość kalorii i produktów, połowa uczestników jadła co najmniej sześć razy dziennie, a druga połowa sześć lub więcej razy dziennie.

 

Wynikami potwierdzono, że pierwsza grupa badawcza miała ciśnienie znacznie większe w porównaniu do tych, którzy jedli często a dodatkowo mieli większą wagę. Teraz naukowcy planują kolejne badanie z udziałem 50 pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, którzy mają jeść trzy lub dziewięć razy w ciągu dnia, w celu oceny wpływu różnych trybów.  Pacjentom dokona się potem pomiaru poziomu insuliny, glukozy i kwasów tłuszczowych w organizmie.

 

W tym samym czasie, w badaniu z Uniwersytetu Ateńskiego, dzieci jadły pięć lub więcej razy w ciągu dnia i miały niższe poziomy cholesterolu, niż ci, którzy jedli rzadko. Tymczasem eksperci z Uniwersytetu w Maastricht argumentują, że jeśli istnieją, co najmniej cztery małe posiłki w dzień, można znacznie przyspieszyć metabolizm i zmniejszyć ryzyko otyłości.

 

Nie jest do końca jasne, dlaczego ta zasada działa, ale zauważalne są zdecydowane korzyści zdrowotne. Według teorii, częste posiłki uniemożliwiają dopływ kwasów tłuszczowych, które prowadzą do powstawania związków powodujących gromadzenie się tłuszczu w tętnicach i przyczyniają się do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi.  Nagłe uwolnienie kwasów tłuszczowych nie pozwala organizmowi skutecznie radzić sobie z konsumpcją.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj