Jak alkohol zmienia ludzki mózg?

Kategorie: 

freeimages.com

Wiele przeprowadzonych w ostatnim czasie badań wykazało, że alkohol w umiarkowanych ilościach może wspomagać pracę serca, a nawet walczyć z rozwojem cukrzycy i demencji. Jednak niewielu z nas chce pamiętać, że alkohol to silna neurotoksyna - może zatruć mózg.

 

 

Nawet umiarkowane ilości alkoholu nie są zalecane, ponieważ alkohol może zwiększyć podatność na różne rodzaje chorób nowotworowych, zaburzyć delikatną równowagę hormonalną organizmu i spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby. Alkohol łączy się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi, jego spożywanie może prowadzić do wypadków, nawet po spożyciu małych ilości, a spożywanie go w nadmiernych ilościach jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób wątroby, wielu rodzajów nowotworów, wystąpienia uszkodzeń serca i udarów.

 

W celu zbadania wpływu alkoholu na mózg, naukowcy zbadali ośmiu mężczyzn i siedem kobiet, które piły alkohol przez słomkę, leżąc w skanerze MRI. Zaledwie 6 minut po spożyciu przez nich alkoholu o równowartości trzech piw, następowały zmiany w ich komórkach mózgowych, informuje Live Science. Ich mózgi zaczęły działać w oparciu o cukier pochodzący z alkohol, zamiast o glukozę, będącą codziennym pożywieniem dla mózgu.

Stężenie substancji, takich jak kreatyna, który chroni komórki mózgu, zmniejszało się, w miarę wzrostu stężenia alkoholu. Cholina, składnik błon komórkowych, również się redukowała. Prawdopodobnie oznacza to, że alkohol powoduje zmiany w składzie błon komórkowych. Naukowcy odkryli również, że stężenie kreatyny i choliny w mózgu spada, w miarę wzrostu stężenia alkoholu. Kreatyna bierze udział w metabolizmie energetycznym i chroni komórki mózgu, natomiast cholina jest składnikiem błon komórkowych.

Badanie przeprowadzone w dniu następnym wykazało natomiast, że zmiany w mózgu spowodowane umiarkowanym spożyciem alkoholu przez osoby zdrowe, były całkowicie odwracalne. Jednak należy założyć, że zdolność mózgu do samoregeneracji zmniejsza się lub zanika zupełnie w miarę zwiększenia dawki alkoholu. Zaobserwowane efekty opisane w tym badaniu mogą ostatecznie doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, które można zaobserwować u nałogowych alkoholików.

 

Inne zagrożenia zdrowotne związane z konsumpcją alkoholu.

Inne z badań, których wyniki opublikowano w kwietniowym wydaniu Human Psychopharmacology wykazało związek pomiędzy negatywnym wpływem spożywania alkoholu na wielkość mózgu. Doszli do wniosku, że kurczenie się mózgu spowodowane małym do umiarkowanym spożyciem alkoholu potwierdza tezę, że alkohol jest, ogólnie rzecz biorąc, bardziej szkodliwy niż korzystny dla zdrowia mózgu i zdolności poznawczych.

 

Jeszcze inne badania dowiodły, że ludzie pijący dużo alkoholu, nawet jeśli nie mają szczególnych problemów neurologicznych lub chorób wątroby, wykazują oznaki uszkodzenia mózgu i dysfunkcji poznawczych. Rozległość i zasilenie tych zmiany jest poważniejsza u tych pacjentów, którzy mają dodatkowo niedobory witaminy B1 (tiaminy) w przebiegu zespołu Wernickego-Korsakowa.

 

Ponadto okazuje się również, że spożywanie alkoholu osłabia reakcję organizmu na stres fizyczny. Wpływa również na wiele układów wewnętrznych organizmu, w tym zdolność układu odpornościowego do zwalczania infekcji, i może zmniejszyć zdolność komórek mózgu do uczenia się i zapamiętywania.

 

Co z czerwonym winem?

Czerwone wino jest często wymieniane jako dobre źródło resweratrolu, silnego antyoksydanta. Często pomijany jest fakt, że istnieje wiele innych, znacznie bezpieczniejszych źródeł resweratrolu. Resweratrol występuje również w malinach, morwach i orzeszkach ziemnych. Natomiast spożywanie dużych ilości wina podnosi poziom insuliny, która docelowo ma negatywny wpływ na zdrowie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Torres

Piszecie: "Nawet umiarkowane

Piszecie: "Nawet umiarkowane ilości alkoholu nie są zalecane....," A obok: "Osoby pijące w sposób umiarkowany żyją dłużej od niepijących". Ośmieszacie się i jesteście przez to mało wiarygodni.

0
0
Portret użytkownika WR

"Nawet umiarkowana ilość

"Nawet umiarkowana ilość akloholu nie są zalecane ,ponieważ ..." jak się to ma do wyleczenia nowotworu płuc z przerzutami stan taki że prof kilniki w Wiedniu dał 3 tygodnie życia i nie położył na oddział bo nie będzie się tłumaczył z wysokiej śmiertelności Chory wrócił do domu z Rakij, Oliwy z oliwek soku cytryny wszystkiego po 0,5 litra wymieszał i Pił na czczo 100 g gdy to wypił udał się do Kliniki a było to po 1,5 miesiąca kiedy zobaczył go prof. zapytał Pan jeszcze żyje ,dał mu skierowanie na rtg ijakie było jego zdziwienie gdy na kliszy nie było nawet zwapnień spytał czy to nie bratu zrobiono rtg ???

0
0

Skomentuj