Cudowna moc orzechów

Kategorie: 

www.sxc.hu

Osoby, które spożywają orzechy pod różną postacią do trzech razy w tygodniu, są o 25% mniej narażone na ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia, w porównaniu do tych, którzy ich nie jedzą.


Wszystkie rodzaje orzechów: orzeszki ziemne, orzechy nerkowca, migdały, orzechy laskowe, pistacje, orzechy brazylijskie, orzechy makadamii, pekan, orzechy włoskie obniżają poziom "złego" cholesterolu, utrzymując przy tym wysoki poziom "dobrego".


Orzechy nie wpływają tylko na zachowanie serca w zdrowiu, ale zawierają również antyoksydanty, które odgrywają ważną rolę w profilaktyce raka. Orzechy są również doskonałym źródłem błonnika, który jest niezbędny dla zapewnienia odpowiedniej pracy żołądka i jelit. Zawierają one także dużo białka, tłuszczów nienasyconych, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.


Jednak należy pamiętać, że orzechy to produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i są wysokokaloryczne. Już garść orzechów może zaspokoić apetyt na dłuższy czas. Najzdrowsze są oczywiście naturalne orzechy, ponieważ dodatek oleju, czy soli sprawia, że stają sie one jeszcze bardziej kaloryczne i szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo obróbka orzechów w wysokiej temperaturze pozbawia je wielu pożytecznych składników odżywczych.


Dietetycy zalecają spożywanie około 8 orzechów włoskich dziennie. Orzeszki ziemne zawierają duzo kwasu foliowego, który wspomaga rozwój mózgu i potrafi opóźniać spadek zdolności poznawczych u osób starszych. Warto na koniec dodać, że nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem tego przysmaku. Istnieje spory odsetek ludzi, którzy są uczuleni na orzechy i spożycie tego smakołyku może wywołać u nich silną reakcję alergiczną, a nawet zgon.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj