Ashwagandha to naturalne lekarstwo na choroby fizyczne i psychiczne

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Dinesh Valke/CC BY-SA 2.0

Ashwagandha, znana również jako witania ospała lub indyjski żeń-szeń to roślina stosowana w medycynie od tysięcy lat. Używa się jej jako naturalne lekarstwo między innymi na choroby skórne, cukrzycę, choroby układu pokarmowego, reumatoidalne zapalenie stawów oraz epilepsję. Jest to jedno z najbardziej znanych ziół, stosowanych w indyjskiej Ajurwedzie.

 

Ashwagandha posiada wiele zastosowań w medycynie i jest bardzo dobrze znana ze swoich właściwości antydepresyjnych i uspokajających. Współczesne badania naukowe potwierdzają, że witania ospała wykazuje się skutecznością w leczeniu stanów zapalnych oraz poprawia aktywność psychiczną.

 

Roślina posiada potężne właściwości antyoksydacyjne, wzmacnia układ odpornościowy, reguluje układ hormonalny, zwiększa wydolność fizyczną i poprawia koordynację psychomotoryczną, dlatego jest chętnie stosowana przez sportowców. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Journal of The International Society of Sports Nutrition pokazują, że Ashwagandha wspiera siłę mięśni, ich rozmiar oraz regenerację.

 

W dzisiejszych czasach środki wspomagające pamięć i funkcje poznawcze zyskują na popularności. Naukowcy postanowili sprawdzić czy Ashwagandha może wspierać aktywność psychiczną osób starszych, które cierpią na łagodne zaburzenia poznawcze. Badania trwały przez 8 tygodni i wzięli w nich udział ochotnicy w wieku powyżej 35 lat, którzy mieli lekkie upośledzenie pamięci lub zdiagnozowane wczesne objawy otępienia. Wyniki opublikowano na łamach Journal of Dietary Supplements.

 

50 ochotników podzielono na dwie grupy. Pierwsza otrzymywała każdego dnia kapsułki zawierające 300 mg ekstraktu z Ashwagandhy, zaś druga zażywała placebo. Po 8 tygodniach dokładnie przebadano pamięć i funkcje poznawcze, zdolność przetwarzania informacji wizualnych oraz szybkość reakcji. Badania potwierdziły, że grupa zażywająca Ashwagandhę wypadła w testach zdecydowanie lepiej od grupy kontrolnej. Ekstrakt z Ashwagandhy poprawił pamięć ogólną i znacznie poprawił zdolności poznawcze oraz szybkość przetwarzania informacji.

 

Zatem współczesne badania potwierdzają coś, co dla kultury hinduskiej było wiadome od tysięcy lat. Ashwagandha ma zbawienny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne i jest skuteczniejsza w zwalczaniu licznych dolegliwości od dzisiejszych leków syntetycznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj