Koszmary mogą być oznaką problemów ze zdrowiem psychicznym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wielu z nas ma w zwyczaju nie brania na poważnie koszmarów, ponieważ nie możemy ich wyjaśnić, dlatego nie zawracamy sobie nimi głowy. Jednak jeśli często doświadczasz przerażających snów, może być to objaw problemów ze zdrowiem psychicznym, jak donoszą psycholodzy z Uniwersytetu w Turku.

 

Fińscy badacze, by dojść do tego wniosku analizowali ankiety wypełniane przez 71 068  obywateli Finlandi, które były przeprowadzane co 5 lat od 1972 do 2012 r. W 2001 r. wykonano kwestionariusz, dzięki któremu stwierdzono, że koszmary zwiększają ryzyko popełnienia samobójstwa. Nils Sandman, autor najnowszych badań skrytykował tę ankietę, mówiąc, że autorzy poprzednich badań nie zdali sobie sprawy o kombatantach, którzy mogli zawyżyć wyniki. 

W najnowszym odkryciu Sandmana i jego zespołu zawarto liczbę 3,139 weteranów wojennych, porównując ich z ogólną populacją. Odnotowano, że doznają oni więcej koszmarów niż reszta ludzi, ale ich ryzyko popełnienia samobójstwa nie było wyższe. Trzeba jednak traktować koszmary, jako sygnał problemów psychicznych. Niestety badanie zawierało pewne ograniczenia. Psycholodzy nie mieli danych na temat motywów występujących w koszmarach, co pozwoliłoby na przeprowadzenie bardziej dogłębnej obserwacji. 

"Ryzyko samobójstwa u osób cierpiących na koszmary nie jest zbyt wielkie, większość osób nie ma skłonności samobójczych, ale najistotniejszą sprawą jest to, że częste doświadczanie niepokojących koszmarów  powinno być traktowane poważnie i należy szukać pomocy, jeśli systematycznie ich doświadczamy" - mówi Sandman. 

Zespół odkrył również, że koszmary wydają się zwiększać ryzyko samobójstwa wśród obu płci, choć dane wykazały, że kobiety mają więcej upiornych snów, podczas gdy mężczyźni mieli znacznie większe ryzyko popełnienia samobójstwa.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj