Czosnek jest bardzo skutecznym środkiem na zatrucia

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Naukowcy odkryli, że w przypadkach zatrucia pokarmowego wywoływanego przez bakterie Campylobacter. Wyniki badań dowodzą, że jest nawet 100 razy skuteczniejszy niż zwykle stosowane lekarstwa oparte o nowoczesne antybiotyki.

 

Zazwyczaj ten typ bakterii jest spotykany na drobiu i w jego wnętrzu. Większość zatruć to efekt spożycia wątróbki drobiowej. Naukowcy z University of Washington stwierdzili, że czosnek zawiera składnik, allicylinę, która działa bakteriobójczo i jest szczególnie dobrze wchłaniana przez błony śluzowe.

 

W trakcie badań okazało się, że czosnek jest 100 razy bardziej skuteczny niż antybiotyki takie jak pochodne erytromycyny i cyprofloksacyny.  Częściowo dzieje się tak ze względu na fakt, że czosnek poprzez zdolność wchłaniania zaczyna "pracować" praktycznie od razu po spożyciu.

 

Już wcześniej wiadomo było, że dzienne spożycie czosnku może pomóc rozwiązać problemy z ciśnieniem krwi. Australijscy lekarze badali dane kilkuset pacjentów leczonych specyfikiem w postaci proszku czosnkowego w okresie 5 miesięcy.  Pod koniec czasu próby, u zdecydowanej większości pacjentów, lekarze zarejestrowali znaczne obniżenie ciśnienia, im wyższe ciśnienie było początkowo tym silniejszy był efekt leczniczy.

 

Jak zauważają autorzy badania, kluczem jest znowu zawarta w czosnku allicylina.  Dzienna dawka tej substancji, która jest wystarczająca do leczenia nadciśnienia tętniczego, występuje w jednym ząbku czosnku.  Jednak pozostaje niejasne, czy "terapia czosnkowa" wywiera długoterminowy wpływ.  Możliwe, że aby utrzymać efekt odpowiedniego ciśnienia krwi należy jeść czosnek cały czas.

 

Nie bez powodu kuchnia żydowska pełna jest dań z czosnkiem. Teraz okazuje się, że nie dość, że obniża to ryzyko zatrucia to jeszcze wpływa stabilizująco na układ krwionośny. Warto czerpać mądrość pochodzącą z wielowiekowej tradycji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj