Czy każda kobieta przechodzi menopauzę tak samo?

Kategorie: 

GOOGLE

Według najnowszych ustaleń, uderzenia gorąca związane z menopauzą nie są doświadczane w ten sam sposób przez wszystkie kobiety. Około 80% ma menopauzę z uderzeniami gorąca i nocnymi potami, ale czas trwania tych objawów zmienia się w zależności od wielu innych czynników. Mianowicie, masa ciała, rasa, wykształcenie i nawyki żywieniowe wpływają na występowanie objawów.

 

 

Autor badania Rebecca Thurston powiedział:

„Zwykliśmy myśleć, że objawy te trwały od trzech do pięciu lat, tuż po czasie ostatniego okresu menstruacyjnego. Teraz wiemy, że dolegliwości utrzymują się znacznie dłużej – zwykle od siedmiu do 10 lat –  i występują w różnym czasie dla różnych kobiet”.

W badaniu uczestniczyło prawie 1500 kobiet, które przechodziło przez menopauzę w ciągu ostatnich 15 lat. Naukowcy każdego roku poprosili je o sprawozdanie na temat ich objawów. Na podstawie odpowiedzi, naukowcy odkryli następujące modele występowania dolegliwości okresu przejściowego:

  • Przedwczesne objawy zaczynające się 11 lat przed ostatnią miesiączką i spadek po menopauzie
  • Występowanie objawów blisko końcowej miesiączki z późniejszym spadkiem
  • Wczesne występowanie z dużą częstością objawów
  • Utrzymujące się niskie częstotliwości objawów

Dalsza analiza koncentruje się na takich czynnikach jak rasa, wykształcenie, waga i nawyki zdrowotne – naukowcy odkryli, że wszystkie te elementy odegrały pewną rolę w powyższych wzorach. Na przykład, chińskie kobiety rzadziej doświadczają symptomy okresu przejściowego, podczas gdy u mniej wykształconych kobiet i tych, które spożywają więcej alkoholu, częściej pojawiają się objawy trwające przez dłuższy okres czasu. Odkrycia zostały opublikowane w Menopause: „The Journal of North American Menopause Society”.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj