Dieta bogata w sól negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiemy, że nadmiar soli w diecie jest szkodliwy dla naszego zdrowia, przede wszystkim ze względu na nadciśnienie i problemy z sercem. Jednak najnowsze badania dokładają kolejną cegiełkę do tej opinii, ponieważ naukowcy stwierdzili, że zbyt duże spożycie soli wiąże się ze spadkiem funkcji poznawczych.

 

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Neuroscience wykazały, że myszy karmione dietą z wysoką zawartością soli wykazują oznaki spadku wydajności umysłowej oraz upośledzenia funkcji poznawczych.

 

Zmiana w funkcjonowaniu mózgu następuje nawet wtedy, gdy sól nie ma wpływu na ciśnienie krwi. Sugeruje to, że mózg może być głównym poszkodowanym z powodu zbyt dużego spożycia soli. Substancja skutkuje hipoperfuzją w mózgu (zmniejszonym przepływem krwi), a także upośledzeniem funkcji poznawczych.

 

Naukowcy karmili grupę myszy od 8 do 16 razy większą niż wskazana ilością soli, która jest porównywalna z nadużywaniem soli przez człowieka. Po około 3 miesiącach myszy zaczęły tracić swoją wydolność umysłową. Co ciekawe, reakcję obserwowano także o zwierząt, u których nie wystąpiło nadciśnienie.

Dalsze badania wykazały, że wysokie dawki soli wywoływały odpowiedź immunologiczną w jelicie cienkim myszy, co skutkowało zwiększoną produkcją interleukiny 17 – substancji wspomagającej odpowiedź przeciw bakteriom zewnątrzkomórkowym, która w dużym stężeniu uszkadza naczynia krwionośne w mózgu.

 

Mimo, że badanie zostało przeprowadzone na myszach naukowcy są zdania, że podobne następstwa mogą występować także u ludzi. Póki co brak na to wystarczających dowodów, ale z pewnością temat ten zostanie pogłębiony. Warto przy okazji zdawać sobie sprawę z tego, że dzienne spożycie sodu nie powinno przekraczać 2,300 mg dziennie, co odpowiada jednej łyżeczce soli.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Mała

A może autor artykułu napisze

A może autor artykułu napisze co się dzieje gdy jest niedobór soli,bo ja widziałam to na własne oczy .Wszystko w nadmiarze szkodzi !!! Równowaga jest lekarstwem na zdrowie.Niedobór soli doprowadza do obumierania mózgu i zgonu !!!.Proszę o drugi artykuł na ten temat Smile

0
0

Skomentuj