Jak rozpoznać u siebie alergię pokarmową?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zmiany skórne, dyskomfort po posiłku, przewlekłe zmęczenie. To częste objawy alergii pokarmowych, których z nimi nie wiążemy. Sprawdź, czy powinieneś się zbadać.

Alergia pokarmowa u dorosłych objawia się nadmierną reakcją immunologiczną organizmu, która uzewnętrznia się przez różne objawy po spożyciu pokarmu, który uczula daną osobę. Po zjedzeniu pokarmu, na który ma się alergię, mogą wystąpić takie reakcje jak: zapalenie jamy ustnej, refluks przełykowy, bóle w nadbrzuszu, wymioty, biegunka, katar, zmiany skórne (np. rumień, pokrzywka), atopowe zapalenie skóry, migreny, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, obrzęki kończyn, wzdęcia.

Produkty które najczęściej uczulają to przede wszystkim: mleko (również sery, jogurty, maślanki itp.), jajka, orzechy, ryby, zboża, a także owoce (szczególnie cytrusy).

Z powodu skomplikowania diagnostyki alergii u osoby dorosłej trzeba wykonać szereg badań, np. udając się do specjalisty dietetyka. Warto jednak poświęcić swój czas i pieniądze, ponieważ po wyeliminowaniu uczulającego składnika z naszej diety, poczujemy ulgę, a nieprzyjemne objawy znikną.

Problemem może okazać się zbyt restrykcyjna dieta, warto jednak zwrócić uwagę, że już samo ograniczenie spożywania uczulających produktów przyniesie poprawę, ponieważ to od ich natężenia czujemy się szczególnie źle. Można dodatkowo szukać zamienników spożywczych, np. zwykłe mleko zamienić na mleko bez laktozy, a zwykły chleb na chleb bezglutenowy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj