Jakie są wczesne objawy cukrzycy typu 2?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Cukrzyca typu 2 powoduje, że poziom cukru rośnie ponad miarę. Rozpoznawanie wczesnych objawów tej przewlekłej choroby prowadzi do wcześniejszego rozpoczęcia leczenia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu ciężkich powikłań. Tymczasem według lekarzy osoby ze stanem przedcukrzycowym rozwijają chorobę w ciągu 5 lat, jeśli nie rozpoczną odpowiedniego leczenia.

 

Początek cukrzycy typu 2 może być stopniowy, a objawy w początkowym stadium bywają łagodne. W rezultacie wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że już choruje. W takim razie na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Częste oddawanie moczu

Kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, nerki próbuję usunąć jego nadmiar poprzez odfiltrowanie go z krwi. Może to prowadzić do częstszego oddawania moczu, szczególnie w nocy.

 

Zwiększone pragnienie

Utrata dodatkowej wody z organizmu prowadzi do odwodnienia, przez co osoby chorujące na cukrzycę czują się bardziej spragnione od zdrowych ludzi.

 

Ciągły głód

Stały głód to także wczesny objaw cukrzycy typu 2. Ludzie z cukrzycą często nie otrzymują wystarczającej ilości energii z jedzenia, które spożywają.

 

Ciągłe zmęczenie

Cukrzyca typu 2 może wpływać na poziom energii danej osoby i powodować nienaturalne zmęczenie. Wszystko to wynika z niewystarczającej ilości cukru, który przenika z krwioobiegu do komórek organizmu.

 

Problemy ze wzrokiem

Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić naczynka krwionośne, które są obecne w naszych oczach, a to powoduje niewyraźne widzenie.

 

Powolne gojenie się ran

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać nasze nerwy oraz naczynia krwionośne, a to zaburza krążenie krwi. W rezultacie nawet małe skaleczenia mogą goić się tygodniami. Łatwiej rozwijają się także infekcje.

Ciemniejące obszary skóry

Ciemne plamy na skórze, które powstają na szyi, pod pachami oraz w pachwinach także mogą świadczyć o cukrzycy.

 

Swędzenie i infekcje drożdżakowe

Dodatkowy cukier w naszym organizmie to idealny pokarm dla drożdży, co może prowadzić do infekcji w ustach, okolicach narządów płciowych oraz pod pachami. Obszary te zwykle swędzą, ale może wystąpić także pieczenie, zaczerwienienie oraz bolesność.

 

Znaczenie wczesnej diagnozy

Nieleczenie cukrzycy typu 2 może prowadzić do ciężkich, zagrażających życiu powikłań, m.in.

- chorób serca,

- udarów,

- neuropatii,

- chorób nerek i konieczności dializ,

- chorób oczu lub utraty wzroku,

- problemów seksualnych. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj