Kategorie:
Heterochromia, czyli różnobarwność tęczówki, to termin używany do opisywania różnicy w kolorze oczu u człowieka oraz niektórych zwierząt. Ludzie z heterochromią centralną mają różne kolory w jednej tęczówce, natomiast kompletna heterochromia polega na tym, że obie tęczówki są różnego koloru.
Różnobarwność tęczówki jest spowodowana zmianami stężenia i rozkładu melaniny – pigmentu, który nadaje kolor skórze, włosom oraz oczom. Niektóre rodzaje tego zjawiska są powszechne także u psów, kotów i koni.
Kolor oczu wynika ze stężenia melaniny w tęczówce. Niebieskie oczy posiadają małe ilości melaniny, natomiast brązowe oczy są w nią znacznie bardziej bogate. Kolor tęczówki może być zmienny w ciągu życia człowieka. Wiele niemowląt rodzi się z niebieskimi oczami, które zmieniają swój kolor w ciągu pierwszych 3 lat życia.
Większość różnobarwności tęczówki występuje z powodów genetycznych – jest to zjawisko łagodne i nie przejawia jakichkolwiek nieprawidłowości zdrowotnych. Jednakże niektóre przypadki mogą wiązać z chorobami i zdarzeniami takimi jak: cukrzyca, jaskra, uszkodzenie oka, obrzęk oka, guz tęczówki lub operacja oka. Zmianę koloru tęczówki mogą także spowodować leki stosowane w przypadku jaskry. Na szczęście badanie okulistyczne może wykluczyć wszelkie niebezpieczne przyczyny heterochromii
Skomentuj