Niewidome osoby potrafią rozwinąć u siebie echolokację

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy twierdzą, że niektóre niewidome osoby potrafią wykształcić u siebie echolokację. Przykładowo niewidomi mogą kląskać językiem, tworząc dźwięki, które odbijają się od ścian i obiektów, dzięki czemu mogą konstruować obraz otoczenia. Ciekawe ustalenia opublikowano w czasopiśmie naukowym Royal Society Proceedings B.

 

Daniel Kish, współautor badania sam jest osobą niewidomą, która uczy się echolokacji. Mężczyzna twierdzi, że kląskanie językiem uławia mu poruszanie się, nawet jeśli znajduje się w hałaśliwym otoczeniu.

 

W celach badawczych umieszczono 8 niewidomych uczestników w wytłumionym pokoju. Osoby te wyłącznie za pomocą wydawanych przez siebie dźwięków oraz zmysłu słuchu miały zlokalizować obiekty znajdujące się w pomieszczeniu.

Niezwykle zaskakującym odkryciem było to, że niewidomi byli w stanie wykryć obiekt po jednym lub dwóch kląskaniach. Jednak jeśli przedmiot znajdował się z boku osoby lub za nią, wówczas wymagało to 10-12 głośniejszych dźwięków.

 

Dr Lore Thaler, neurolog z Uniwersytetu w Durham, który prowadził badania twierdzi, że odkrycie, w jaki sposób osoby takie jak Daniel Kish opanowują echolokację, może pomóc w opracowaniu metody nauki tej czynności u innych niewidomych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj