Naukowcy potwierdzili skuteczność kilku ziół w leczeniu nadciśnienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie od tysięcy lat stosowali zioła w formie leków. Dzisiaj naukowcy nieustannie poszukują lepszych alternatyw dla aktualnych metod leczniczych, ponownie doceniając potencjał ziół. Szczególne zainteresowanie wzbudziły możliwości lecznicze ziół stosowanych w przypadku nadciśnienia. Choć współczesna medycyna dysponuje skutecznymi lekami na nadciśnienie, to w niektórych przypadkach mogą one powodować niekorzystne skutki uboczne. Z tego powodu naukowcy szukają alternatyw w medycynie naturalnej.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przystąpili do analizy właściwości obniżających ciśnienie grupy roślin, które w przeszłości wykorzystywano do leczenia nadciśnienia. Wnioski opublikowano w czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Sciences.

 

Badacze wykorzystali ekstrakty ziołowe z różnych roślin, m.in. lawendy, kopru włoskiego, bazylii, tymianku, majeranku, imbiru i rumianku. Udało się zidentyfikować wspólną dla nich wszystkich cechę, która odpowiada za łagodne działanie obniżające ciśnienie.

W szczególności odkryto, że wyciągi z roślin zawierające związek chemiczny o nazwie aloperina aktywują kanały potasowe w naczyniach krwionośnych o nazwie KCNQ5. Gdy mięśnie kurczą się, wzrasta ciśnienie krwi, gdy się rozluźniają, ciśnienie maleje. Aktywacja KCNQ5 powoduje większe rozluźnienie mięśni, co w efekcie ma długotrwałe działanie obniżające ciśnienie.

 

Podczas porównywania działania różnych rodzajów roślin odkryto, że wpływają one w różnym stopniu na aktywność KCNQ5. Najskuteczniejszym aktywatorem kanałów potasowych okazała się lawenda, a zaraz po niej koper włoski i rumianek.

Co ciekawe, syntetyczne leki na nadciśnienie opierają swoje działanie na zupełnie innej zasadzie i w żaden sposób nie wpływają na KCNQ5. Z tego powodu autorzy przeprowadzonego badania mają nadzieję na zapoczątkowanie nowej generacji leków, bazujących na składnikach pochodzenia naturalnego.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj