Tysiące pacjentów w Wielkiej Brytanii weźmie udział w testowaniu medycznej marihuany

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Royal College of Psychiatrists planuje największe w Europie badania na temat skuteczności medycznej marihuany w leczeniu 20 tysięcy pacjentów. Mają oni przyjmować leki na bazie konopi przez okres 2 lat. Zebrane dane pomogą w przyszłości przekonać brytyjską służbę zdrowia do chętniejszego przepisywania leków na bazie medycznej marihuany na szereg różnych schorzeń. Chociaż medyczna marihuana została zalegalizowana w Wielkiej Brytanii już rok temu, wciąż jest niechętnie stosowana.

Jak wypowiedział się David Nutt z niezależnej społeczności naukowej Drug Science, medyczna marihuana jest wciąż poza zasięgiem wielu chorych. W większości przypadków pacjenci są zdani na prywatną opiekę medyczną, przeznaczając znacznie więcej środków na wykupowanie recept, ponieważ państwowa służba zdrowia nie chce leczyć ich marihuaną. Właśnie z tego powodu zdecydowano się na przeprowadzenie ogromnych badań z udziałem 20 tysięcy pacjentów, którzy będą zażywać leki na bazie konopi indyjskich do końca 2021 roku.

 

W Wielkiej Brytanii ok. 28 mln ludzi cierpi na przewlekły ból. Dane z innych krajów, w których została zalegalizowana medyczna marihuana, wskazują na jej skuteczność w leczeniu tego rodzaju schorzeń. Mimo wyraźnych dowodów brytyjska społeczność medyczna zachowuje wyraźny dystans.  

Od czasu legalizacji medycznej marihuany w Wielkiej Brytanii lekarze ostrożnie przepisują leki z jej zawartością, tłumacząc się brakiem rzetelnych dowodów na skuteczność takiego leczenia. Projekt wspierany przez Royal College of Psychiatrists ma na celu stworzenie jak największej liczby dowodów na temat skuteczności medycznej marihuany w Europie. Badacze chcą przekonać decydentów, że leki na bazie konopi powinny być powszechnie dostępne, a przede wszystkim tańsze i możliwe do wykupienia poprzez receptę.

 

Projekt Twenty21, który jest tworem społeczności naukowej Drug Science, ma zweryfikować wpływ medycznej marihuany na pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem, padaczką, stwardnieniem rozsianym, zespołem Tourette’a, stanami lękowymi, uzależnieniami oraz zespołem stresu pourazowego.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj