Zanieczyszczenia powietrza mogą powodować guzy mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Metropolie na całym świecie są pełne zanieczyszczeń oraz zawieszonego pyłu. Badania przeprowadzone w ostatnich latach pokazały, że zanieczyszczone powietrze ma konsekwencje dla naszego zdrowia i powoduje m. in. choroby płuc. Najnowsze odkrycie udowadnia, że skażone powietrze jest powiązane z wyższym ryzykiem wystąpienia raka mózgu.

Naukowcy z McGill University w Kanadzie skupili się na ultradrobnych cząsteczkach (UFP). Są to małe cząsteczki o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów, znajdujące się w powietrzu. W przeciwieństwie do większych cząstek, UFP są na tyle małe, że mogą zostać wchłonięte przez nasze płuca, dostać się do krwi, a następnie do narządów.

Poprzednie badania wykazały już, że UFP mogą przedostać się do mózgu, jednak nowe badanie po raz pierwszy ocenia, w jaki sposób wpływają one na ryzyko rozwoju złośliwych guzów mózgu. Zespół zbadał dokumentację medyczną 1,9 miliona osób z Kanady, która obejmowała lata 1991–2016. Naukowcy zwrócili szczególną uwagę na poziom zanieczyszczenia, na jakie byli narażeni badani. W trakcie analizy dokumentacji, u 1400 osób stwierdzono złośliwego guza mózgu.

Naukowcy odkryli, że na 100 tys. osób jedna osoba może rozwinąć guza mózgu, gdy poziom zanieczyszczenia wzrośnie o 10 tys. nanocząstek na centymetr sześcienny, przy założeniu, że wskaźnik podstawowy wynosi 8 przypadków na 100 tys. osób. Wzrost o 10 tys. nanocząstek na centymetr sześcienny jest mniej więcej równy różnicy między spokojną a ruchliwą drogą.

Badacze podkreślają jednak, że rak mózgu jest niezwykle rzadką chorobą. Oznacza to, że nawet przy zwiększonym ryzyku rozwinie je tylko niewielka część populacji. Niemniej jednak nowe odkrycia powinny zachęcić rządy do szybkiego rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Najnowsze odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Epidemiology.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj