Stworzono mikroskopijne lasery, które mogą pomóc w wykrywaniu komórek rakowych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical School, pod nadzorem prof. Seoka-Hyun Yun, stworzył mikroskopijne lasery, które mieszczą się w żywej komórce. Wynalazek może być przełomem w leczeniu raka, ponieważ pomaga śledzić oraz oznaczać komórki nowotworowe.

Do tej pory używano barwników fluorescencyjnych do oznaczania komórek w organizmie. Podejście to pozwalało jednak na uzyskanie ograniczonej liczby kolorów, a co za tym idzie, na obserwację ograniczonej liczby tkanek. Naukowcy odkryli jednak, że umieszczenie barwników we wnęce optycznej – pomiędzy dwoma zwierciadłami odbijającymi światło – umożliwiło stworzenie skupionej wiązki światła.

Mikroskopijne lasery są wykonane z półprzewodnika pokrytego krzemionką i nie wpływają na funkcjonowanie komórek. Pozwalają za to na uzyskanie do 400 rozróżnialnych kolorów, co oznacza możliwość monitorowania wielu tkanek jednocześnie.

Naukowcy uważają, że wynalazek może być niezwykle skuteczny w walce z nowotworami. Badacze wyhodowali sferoidalnego guza w laboratorium, tworząc system komórkowy naśladujący wzrost guza. Oznaczali tysiące pojedynczych komórek mikrolaserami i byli w stanie śledzić je w czasie rzeczywistym przez kilka dni.

„Ta technologia jest niezwykle przydatna w badaniach nad rakiem. Guzy mogą być bardzo niejednorodne, składające się z tysięcy różnych komórek, z których każda ma różne mutacje. Ta heterogeniczność jest głównym powodem, dla którego rak jest tak trudny do leczenia.” – powiedział Dr Sheldon J.J. Kwok, współautor artykułu. – „W przyszłości wykorzystamy informacje zebrane przez śledzenie pojedynczych komórek, aby zrozumieć, w jaki sposób nowotwory rosną. Pozwoli to również zidentyfikować komórki o wyższym potencjale tworzenia przerzutów. Pomoże nam to opracować bardziej ukierunkowane i skuteczne metody leczenia raka.”

Przerzuty oznaczają, że rak rozprzestrzenia się z jednego miejsca do drugiego. Poprzez znakowanie i badanie zachowania wielu różnych komórek nowotworowych, naukowcy mogą uzyskać ważne informacje, które mogą przełożyć się na nowe, skuteczne metody leczenia. Badania nad przełomową metodą opublikowano w czasopiśmie Nature Photonics.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj