Czy częste zażywanie aspiryny jest bezpieczne dla zdrowia?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wielu ludzi codziennie zażywa aspirynę, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru mózgu. Niedawno odkryto również, że aspiryna może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowanie substancji nie jest organizmowi obojętne, na przykład codzienne przyjmowanie aspiryny zwiększa ryzyko wewnętrznego krwawienia.

 

Profesor Peter Rothwell z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii twierdzi, że codzienne przyjmowanie aspiryny przez osoby w średnim wieku może zmniejszać ryzyko wystąpienia kilku rodzajów nowotworów, a efekty pojawiają się już po dwóch czy trzech latach zażywania, nie jak wcześniej sądzono: dziesięciu. Codzienne stosowanie aspiryny może także wspomóc leczenie nowotworów, ponieważ lek uniemożliwia powstawanie przerzutów.

 

Pomimo przekonujących argumentów na temat korzyści zdrowotnych płynących z codziennego przyjmowania aspiryny nie da się pominąć faktu, że wśród negatywnych skutków ubocznych może pojawić się wewnętrzne krwawienie, które także ma poważne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego też kwas acetylosalicylowy nie jest powszechnie zapisywany przez lekarzy podczas leczenia nowotworów. 

„Aspiryna jest wysoce skutecznym lekarstwem, jeśli stosuje się ją odpowiednio, ale nie stanowi ona leku, który można przyjmować codziennie, nawet w małych dawkach” – komentują badacze z Wielkiej Brytanii.

Naukowcy uważają, że stosowanie aspiryny w celu zapobiegania rakowi lub jego leczeniu jest jeszcze mniej uzasadnione niż stosowanie jej w celu rozrzedzania krwi. Krzepliwość krwi ratuje życie podczas powstania rany. Jednak krzepnięcie może wystąpić także w naczyniach krwionośnych co blokuje przepływ krwi do mózgu lub serca i powoduje albo udar albo zawał serca. Aspiryna zmniejsza krzepliwość, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia zawału lub udaru. 

Jednak rozrzedzanie krwi za pomocą aspiryny może skutkować ryzykiem wewnętrznego krwawienia, zwłaszcza u osób starszych, ludzi z chorobą wrzodową żołądka i u osób przyjmujących już inne leki rozrzedzające krew. Codzienne stosowanie aspiryny przekłada się także na zwiększone ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Inne skutki uboczne stosowania aspiryny to nudności, niestrawność, szumienie w uszach, a nawet utrata słuchu. U niektórych ludzi może wystąpić także reakcja alergiczna.

 

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Cell sugerują, że aspiryna może być skuteczna w stymulacji do walki układu odpornościowego u pacjentów cierpiących na raka piersi, skóry oraz raka jelita grubego. Badacze twierdzą, że aspiryna może podwoić szanse na przeżycie u pacjentów z nowotworami żołądkowo-jelitowymi.

 

Specjaliści zalecają, aby przyjmowanie aspiryny jak i każdego innego leku konsultować z zaufanym lekarzem. O przyjmowaniu aspiryny warto poinformować także przed zabiegiem chirurgicznym oraz wizytą u stomatologa, ponieważ podczas zabiegów może wystąpić zwiększone krwawienie. Co ważne, aspiryny nie należy podawać dzieciom po niżej 16 roku życia, ze względu na ryzyko wywołania rzadkiej i niebezpiecznej choroby, zwanej zespołem Reye’a.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj