Czy medyczna marihuana może pomóc w leczeniu ADHD?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy postanowili zbadać, czy substancje pochodzące z marihuany mogą pomóc w leczeniu objawów zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD). Nowe badania opublikowane w czasopiśmie European Psychopharmacology wskazują na to, że leki z grupy kannabinoidów mogą niwelować niektóre objawy ADHD.

 

Inspiracją dla badań miały być zeznania dorosłych osób borykających się z ADHD, które uważają, że marihuana uśmierza ich dolegliwości oraz fakt, że mała grupa psychiatrów w Stanach Zjednoczonych przepisuje albo zaleca konopie indyjskie w tej kwestii.

W badaniu kontrolowanym za pomocą techniki placebo wzięło udział 30 dorosłych osób z ADHD, które stosowały preparat farmaceutyczny na bazie marihuany o nazwie Sativex. U osób stosujących lek odnotowano polepszenie koncentracji oraz brak szkodliwych efektów ubocznych. Zaobserwowano efekty podobne do tych występujących w przypadku stosowania standardowych leków stosowanych w leczeniu ADHD. 


Dane te sugerują, że leki na bazie marihuany, jeśli są odpowiednio dozowane i bezpiecznie podawane, mogą mieć właściwości lecznicze w przypadku ADHD. Mimo to naukowcy pozostają póki co sceptycznie nastawieni, głównie ze względu na zbyt małą liczbę osób, które wzięły udział w badaniu. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj