Substancje zawarte w marihuanie zabijają komórki rakowe podczas leczenia białaczki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Złośliwy nowotwór szpiku kostnego, nazywany białaczką, powoduje zaburzenia w obrębie układu białokrwinkowego. Nieprawidłowe komórki gromadzą się i zaczynają przewyższać zdrowe komórki wewnątrz szpiku kostnego. Białaczka negatywnie wpływa na układ immunologiczny, szybko postępuje i wymaga wyniszczającego leczenia. Jednak najnowsze badania ujawniają, że kannabinoidy mogłyby być stosowane w połączeniu z chemioterapią i skutecznie zabijać komórki białaczkowe.

 

Powiązanie kannabinoidów ze śmiercią komórek nowotworowych nie jest żadną nowością - hamują one wzrost guza, a czasem potrafią nawet całkowicie go zlikwidować (zwłaszcza w przypadku raka wątroby). W ramach nowych badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie St. George, testowano kombinację leków chemioterapeutycznych oraz grup kannabinoidów w celu znalezienia najbardziej skutecznych powiązań przeciwnowotworowych.Odkryto, że kannabidiol oraz THC, gdy są stosowane samodzielnie, zabijają komórki białaczki. Jednak stosowane w połączeniu są jeszcze silniejsze. Mimo tego, lekarze pozostają sceptycznie nastawieni stwierdzając, że nie ma dowodów na to, że kannabinoidy są bezpieczne dla zdrowia pacjentów.

Na to stanowisko może wpływać nielegalna pozycja konopi indyjskich, jednak nie wyklucza się dalszych badań klinicznych w celu udowodnienia pozytywnych skutków substancji. Wyniki badań umożliwią ludziom lepsze zrozumienie zdolności kannabinoidów do walki z rakiem, pozbawionych ciężkich skutków ubocznych w przypadku chemioterapii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ando

Ryje głowy powszechnie

Ryje głowy powszechnie akceptowany i tradycyjnie legalny, taki przecież polski alkohol. Poczytaj trochę, zanim rzucisz kolejnym płytkim sloganem ;P

 

0
0

Skomentuj