Badania dowodzą, że spożywanie oleju kokosowego jest niezdrowe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

American Heart Association opublikowało niedawno raport odradzający stosowanie oleju kokosowego w diecie. Przeanalizowano dane o nasyconym tłuszczu stwierdzając, że olej kokosowy zwiększa poziom złego cholesterolu (LDL). Co więcej, naukowcy nie zauważyli żadnej różnicy między olejem kokosowym a innymi tłuszczami nasyconymi, na przykład masłem, tłuszczem wołowym czy olejem palmowym.   

 

82% tłuszczu w oleju kokosowym to tłuszcz nasycony. To więcej niż w maśle (63%), tłuszczu wołowym (50%) oraz w smalcu wieprzowym (39%). Ponieważ olej kokosowy zwiększa stężenie cholesterolu LDL, może powodować choroby sercowo-naczyniowe.

 

Frank Sacks, główny autor raportu twierdzi, że nie ma żadnych powodów dla których można by uważać olej kokosowy za zdrowy – to prawie 100% tłuszczu. Mogą za tym stać badania Marie-Pierre St-Onge, profesor medycyny z Cornell University Medical School. Olej kokosowy stał się tak popularny ze względu na jego rzekome właściwości odchudzające. Badania wykazały, że ów tłuszcz przyspiesza metabolizm dzięki wyższej zawartości trójglicerydów średniołańcuchowych (MCT).Pożywienie bogate w MCT miało przyspieszać metabolizm, jednak okazało się, że badania St-Onge wykorzystywały sztucznie dostosowany olej kokosowy o 100% zawartości cennych trójglicerydów, a tradycyjny olej kokosowy dostępny w sklepie ma ich zaledwie 13-15%. Co więcej, mniejsze dawki MCT wcale nie pomagają w odchudzaniu.

 

Zaleca się spożywanie nie więcej niż 6% tłuszczów nasyconych w ramach całkowitego dziennego bilansu kalorycznego, aby skutecznie obniżyć swój cholesterol. Jednak oprócz tego konieczne jest ograniczenie cukru, białego pieczywa oraz pustych kalorii. Tłuszcze są ważne dla ludzkiego zdrowia i poprawnego funkcjonowania organizmu, najlepiej jednak spożywać te zawarte w olejach roślinnych lub oliwie z oliwek. Za to olej kokosowy może być skutecznym środkiem nawilżającym dla naszej skóry lub odżywką do włosów.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika quest

Niby olej, który w 82% jest

Niby olej, który w 82% jest nasycony jest niby nie zdrowy? Bo się nie utlenia jak słonecznik, soja czy bawełna? 

To może tanie tandetne, rafinowane oleje GMO (soja, bawełna ) są zdrowe?  

Ktoś tu niezłą herezję sieje!

0
0
Portret użytkownika hexpert

poza tym badania to liczna

poza tym badania to liczna mnoga... ile konkretnie tych badań??? 1 osoba prowadziła w 1 ośrodku??? hahahahahahahahahaaaaaaaaa... "naukowe" bardzo "naukowe" Wink

0
0
Portret użytkownika hexpert

ahaaa... a picie mleka jest

ahaaa... a picie mleka jest zdrowe i szczepienia są bezpieczne... znamy te teksty... jakim cudem woda ze swieżego kokosa może być podawana dożylnie jako jedna z niewielu substancji nautralnych na świecie... brak słów...

0
0

Skomentuj