Nostalgia ma dobry wpływ na Twoje zdrowie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wielu z nas lubi wspominać zdarzenia z przeszłości. Najczęściej są one związane z rodziną i bliskimi, a także z naszą młodością. Jak dowodzą najnowsze badania, taka tendencja jest bardzo zdrowa dla naszej psychiki, ale także po prostu dla naszego organizmu. Skąd ta zależność?  

 

Niezależnie od tego, czy słuchasz muzyki, która budzi wspomnienia, czy oglądasz stare zdjęcia lub filmy przenoszące Cię do szczęśliwych chwil, pozytywnie wpływasz na swoje zdrowie. Badania dowiodły, że wspominanie dobrych zdarzeń z naszego życia poprawia nam nastrój, inspiruje oraz motywuje do dalszego życia.

 

Ludzie, którzy z natury są nostalgiczni, lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Takie osoby dodatkowo są bardziej skłonne do wyrażania swoich emocji i mają lepsze kontakty społeczne z innymi ludźmi.

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer’s Disease wykazały, że nostalgia poprawia nastrój, podnosi samoocenę, pomaga w rozwiązywaniu nowych problemów i chroni przed lękami związanymi ze śmiercią, starzeniem się oraz innymi zagrożeniami.

 

Kolejne badanie opublikowane w 2016 roku w czasopiśmie naukowym Psychology & Health wykazało, że nostalgiczni ludzie z reguły są bardziej aktywni fizycznie, a przez to posiadają lepszą kondycję zdrowotną. Takim osobom łatwiej też utrzymać długotrwałe związki.

 

Mimo, że nie powinniśmy zatracać się we wspomnieniach, bo żyjemy w teraźniejszości i nadal mamy przed sobą przyszłość, wspominanie od czasu do czasu może być zdrowym nawykiem. Szczególnie zimowy czas sprzyja integracji z naszymi bliskimi i dzieleniu się pozytywną energią, np. podczas przeglądania starych fotografii.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj