Odkryto gen odpowiedzialny za depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z federalnego ośrodka badawczego, Instytutu cytologii i genetyki, za wykorzystaniem metody statystycznej analizy genetycznej, zidentyfikowali gen odpowiadający za rozwój depresji u Europejczyków.

 

Stało się to możliwe dzięki nowym metodom analizy genetycznej, opracowywanym i wdrożonym w pakiet specjalnego oprogramowania. Na podstawie oprogramowania można zidentyfikować różne geny odpowiadające za daną chorobę.

Gen został odkryty podczas badania genomów uzyskanych z holenderskiego centrum „Erasmus” w Rotterdamie, gdzie bada się depresję. Wkład genotypu w rozwój depresji jest w przybliżeniu taki sam, jak w przypadku schizofrenii. Jednak w przypadku schizofrenii powiązano dziesiątki genów z powstaniem oraz rozwojem choroby, w przypadku depresji nie zostało to jeszcze w takim stopniu potwierdzone.

Wyniki uzyskano analizując łącznie około dwa tysiące osób. Nie każdy wariant genetyczny badano oddzielnie, jak robi się zwykle w tego typu badaniach, tylko badano wszystkie genotypy w tym samym czasie. W trakcie pracy naukowcy byli w stanie zidentyfikować gen zaangażowany w rozwój depresji. Po opublikowaniu wyników badań, zostały one potwierdzone przez holenderskich naukowców.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj