LSD szansą na skuteczną terapię przeciwdepresyjną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu dowiedzieli się więcej o tym jak psychodeliczna substancja LSD wpływa na stan świadomości u zdrowych ludzi. LSD powoduje halucynacje oraz zmiany w procesach myślowych związanych z przestrzenią, czasem, przyczynowością oraz samoświadomością. Najnowsze badania sugerują, że narkotyk zmienia świadomość za pomocą stymulacji receptora serotoniny 2A – jednego z 14 receptorów serotoninowych w mózgu.

 

Pracując jako starszy psychiatra na oddziale psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu codziennie doświadczam ogromu cierpień oraz psychospołecznych dolegliwości u pacjentów cierpiących na depresję” – wyjaśnia Rainer Kraehenmann – „Obecne farmakologiczne opcje leczenia są ograniczone pod względem ich skuteczności oraz tolerancji przez ludzki organizm. Dlatego istnieje ogromna, niezaspokojona potrzeba innowacyjnych, skutecznych i dobrze tolerowanych leków na zaburzenia nastroju oraz lęki, zwłaszcza w przypadku depresji opornej na leczenie”.

 

W badaniach koncentrowano się na terapeutycznych mechanizmach klasycznych psychodelików - substancji aktywnie działających na receptory serotoninowe w mózgu. Konsekwentnie wykazywano, że psychodeliki takie jak psylocybina i LSD są odpowiedzialne za zmianę stanu świadomości (psylocybina 4-6 godzin, a LSD 12-17 godzin).



Psychodeliki mogą mieć właściwości antydepresyjne oraz przeciwlękowe. Jednym z kluczowych elementów ich potencjału terapeutycznego jest zmiana stanu świadomości oraz subiektywnego doświadczania. Są one jednak bardzo zmienne, a przez to trudne do przewidzenia.

 

25 zdrowych osób uczestniczyło w badaniu z podwójną ślepą próbą placebo. Odkryto, że prototypowy lek psychodeliczny LSD wywołał senne obrazy na jawie. Dowiodło to, że marzenia senne oraz halucynacje w wyniku zażycia narkotyku są ze sobą ściśle powiązane. Może to ułatwić osiągnięcie wewnętrznych doświadczeń, które mogą pomóc w pokonywaniu osobistych barier oraz niepokojów. Obecnie pracuje się nad programem terapii psychodelicznej w kontrolowanych warunkach.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj