Powstała nowa uniwersalna szczepionka na wszystkie cztery szczepy wirusa Ebola

Kategorie: 

Wirus Ebola pod mikroskopem – źródło: Wikipedia

Naukowcy powiadomili o przeprowadzonych testach szczepionki przeciwko Eboli. Nowy środek jest skuteczny w walce z czterema szczepami wirusa i w przeciwieństwie do innych, nie wywołuje skutków ubocznych.

 

Obecnie najbardziej obiecującą szczepionką jest rVSV-ZEBOV, która wykazuje 100% skuteczność przeciwko szczepowi Zair wirusa Ebola. Jest to najbardziej zabójczy szczep, który powoduje śmierć do 90% zainfekowanych osób. rVSV-ZEBOV opracowano na bazie genetycznie zmodyfikowanych, nieszkodliwych wirusów, które wytwarzają białka charakterystyczne dla wirusa Ebola. Dzięki tej szczepionce, układ odpornościowy uczy się je rozpoznawać i eliminować.

 

Środek ten przeznaczony jest wyłącznie do walki ze szczepem Zair i wykazuje mniejszą skuteczność przeciwko pozostałym trzem szczepom wirusa Ebola. Jednak najnowsze badania mogą zmienić ten stan rzeczy.

Naukowcy przeprowadzili testy na zwierzętach, które potwierdziły skuteczność nowej szczepionki przeciwko czterem odmianom wirusa Ebola. Zawiera ona nieszkodliwe cząsteczki wirusopodobne, wykonane z glikoprotein szczepów Zair i Sudan wirusa Ebola. Szczepionka wytwarza przeciwciała, które zwalczają wszystkie szczepy wirusa, co zostało potwierdzone podczas testów na makakach.

 

Prace nad szczepionką są na wczesnym etapie. Naukowcy planują wykonać badania przedkliniczne, zanim wypróbują środek na ludziach. Nowa uniwersalna szczepionka może ostatecznie położyć kres epidemii wirusa Ebola.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj