Kategorie:
Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu w Shandong przeprowadzili badania nad ewolucyjnym pochodzeniem SARS-CoV-2 i podobnych wirusów. Wyniki analiz, zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Cell.
Eksperci zbadali próbki śliny i produktów odpadowych od 342 nietoperzy zebranych między majem 2019 roku, a listopadem 2020 roku. Wśród 24 odnalezionych koronawirusów, zidentyfikowano cztery odmiany podobne do SARS-CoV-2. W tym przypadku, jedna próbka (zwana RpYN06), różniła się jedynie białkiem kolczastym, którego wirus potrzebuje do przyczepienia się do ściany komórkowej gospodarza i utworzenia słynnej „korony”. Naukowcy doszli do niepokojącego wniosku, że wirusy blisko spokrewnione z SARS-CoV-2 nadal krążą w populacjach nietoperzy, a w niektórych regionach może to zdarzać się dość często.
Nie stanowi to wielkiego zaskoczenia dla naukowców, a nietoperze były od dawna znane jako naturalny rezerwuar dla różnych patogenów, które powodują ciężkie choroby u ludzi. Są one chociażby związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Hendra, wirusa Marburg, wirusa Ebola, a przede wszystkim koronawirusów. Oprócz nietoperzy i ludzi, mogą one zarażać bardzo wiele zwierząt wliczając świnie, bydło, myszy, koty, psy, kurczaki, jelenie i jeże.
Skomentuj