W Europie po raz pierwszy przeszczepiono martwe serce

Kategorie: 

internet

Lekarze z brytyjskiego Cambridgeshire raz pierwszy w Europie przeprowadzili operację transplantacji serca, które przestało bić. Lekarzom udało się "zresetować" organ zmarłego dawcy.

 


Jak podaje BBC, w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono 171 operacji przeszczepu serca. Jednak popyt przewyższa podaż, a wielu pacjentów czeka latami na transplantację, często jej nie dożywając.


Nowa procedura pozwoliła na "wskrzeszenie" serca po pięciu minutach od stwierdzenia śmierci dawcy. Okazało się, że serce pracowało bez żadnych problemów przez 50 minut, a przeprowadzone dodatkowe analizy wykazały, że jest w dobrym stanie. Jak poinformował szef zespołu Stephen Large, serce następnie przetransportowano do miejsca, w którym miał odbyć się przeszczep serca. Przez kolejne trzy godziny podtrzymywano jego funkcjonowanie przy pomocy specjalnego urządzenia, prowadząc stały monitoring.


Serce przeszczepiono sześćdziesięsioletniemu mieszkańcowi Londynu, który w 2008 roku przeszedł zawał serca. Przed operacją nie mógł chodzić i szybko się męczył. Po operacji, jak twierdzi, z każdym dniem nabiera coraz więcej sił.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj