W USA powstało innowacyjne urządzenie, które może wyleczyć każdą ranę

Kategorie: 

Źródło: The Ohio State University Wexner Medical Center

W Ohio State University powstało nowe urządzenie, które przekształca komórki w inne typy komórek wymaganych do leczenia danych schorzeń. Podczas testów urządzenie całkowicie wyleczyło ranę na nodze myszy w ciągu trzech tygodni.

 

Naukowcy twierdzą, że nowe urządzenie opracowane na Uniwersytecie Stanowym w Ohio może rozpocząć leczenie ran w ciągu kilku sekund.

 

Technologia, znana jako nanotransfekcja tkanek (TNT), ma potencjał, aby uratować życie ofiar wypadków samochodowych, a nawet może leczyć rannych żołnierzy na polu bitwy. Jest to niewielki, silikonowy chip, który wprowadza kod genetyczny do komórek skóry, przekształcając je w inne typy komórek potrzebnych do leczenia danego urazu.

 

W badaniach laboratoryjnych, jeden kontakt z urządzeniem całkowicie wyleczył ranną nogę myszy w ciągu trzech tygodni, zmieniając komórki skóry w komórki naczyniowe.

 

Urządzenie działa nie tylko na komórki skóry, może ono przywrócić wszelkiego rodzaju tkanki. Chandan Sen, dyrektor Centrum Medycyny Regeneracyjnej, powiedział: „Inny przypadek pokazał, że urządzenie przywróciło funkcje mózgu u myszy, która doznała udaru, dzięki rozwinięciu komórek mózgowych.

Jest to przełomowa technologia, ponieważ po raz pierwszy komórki zostały „przeprogramowane” w żywym ciele. Obecne metody terapii komórkowej są bardzo ryzykowne, jednak naukowcy zapewniają, że nie istnieją żadne znane im skutki uboczne tej nowoczesnej terapii.

„Urządzenie nie wymaga żadnego laboratorium ani szpitala i może być używane gdziekolwiek.” – powiedział Sen. – „Ma mniej niż 100 gramów i nie potrzebuje żadnych dodatkowych elementów.”

Chandan Sen pracuje nad projektem od czterech lat. Twierdzi on, że produkt może zacząć być testowany na ludziach jeszcze w tym roku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj