Według specjalistów już po przekroczeniu 25 roku życia należy zbadać cholesterol

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według naukowców ludzie powinni zacząć interesować się swoim poziomem cholesterolu we krwi już po 25. urodzinach. Może stanowić to użyteczny wyznacznik ryzyka wystąpienia chorób serca i udaru w późniejszym życiu. Jak informują badacze na łamach czasopisma naukowego The Lancet, informację o podwyższonym cholesterolu we krwi powinniśmy traktować poważnie. Należy dążyć do obniżenia cholesterolu poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

Im wcześniej podejmiemy działania w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, tym lepiej dla naszego zdrowia. Dlatego warto zbadać się pod tym kątem jak najwcześniej, już po 25. roku życia. Cholesterol to lipid z grupy steroidów, który występuje w błonach śluzowych wszystkich komórek zwierzęcych. Jest również prekursorem ważnych dla zdrowia steroidów. Potrzebujemy go do wytwarzania hormonów, takich jak estrogen i testosteron, a także witaminy D i innych związków.

Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: wysokiej gęstości (HDL) i niskiej gęstości (LDL). Na podstawie badań ustalono, że cholesterol HDL jest dobry dla naszego zdrowia, natomiast cholesterol LDL może prowadzić do miażdżycy. Co więcej, przeanalizowano dane na temat prawie 400 tysięcy osób z 19 krajów i znaleziono silny związek pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu LDL w wieku 25 lat a ryzykiem chorób układu krążenia w ciągu kolejnych 40 lat życia.

Na podstawie badania cholesterolu ma być stosowana ocena ryzyka nabycia choroby sercowo-naczyniowej przez daną osobę w ciągu kolejnych 10 lat. Co więcje, może ona stanowić wystarczający powód do podjęcia leczenia w celu obniżenia poziomu lipidów w organizmie.

Szacuje się, że jedna na 50 osób, które będą przyjmować leki przez 5 lat, uniknie zawału serca lub udaru mózgu. Nie oznacza to jednak, że leki są kluczowym czynnikiem zapobiegawczym – należy przede wszystkim zdrowo się odżywiać i regularnie uprawiać sport.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika wojtek

nie rozpowszechniajcie tego

nie rozpowszechniajcie tego kłamstwa karteli farmacetycznych, o za dużym cholesterolu z wiekiem

0
0

Skomentuj