Witamina D może chronić przed niewydolnością serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Witamina D pełni wiele ról w naszym organizmie, a wiele z nich dopiero odkrywamy. Między innymi najnowsze badania ujawniły, że witamina D może chronić przed niewydolnością serca, która następuje po przebytym ataku serca.

 

Uważa się, że witamina D w istotny sposób wpływa na naszą pracę mięśni oraz naczyń krwionośnych. Ostatnio zgromadzone dowody naukowe wykazały, że witamina D może mieć działanie ochronne wobec serca. Co więcej, powiązano niski poziom witaminy D z częstszym występowaniem choroby wieńcowej oraz niewydolności serca.

 

Atak serca występuje, gdy dopływ krwi do narządu zostaje zatrzymany. Ponieważ tlen nie dociera do tkanek serca, ulegają one uszkodzeniu, co wywołuje stan zapalny, a serce ulega bliznowaceniu. Bliznowacenie mięśnia sercowego może zmniejszyć jego zdolność do skutecznego pompowania krwi, co przekłada się na niewydolność.

Niewydolność serca jest poważnym stanem, który zagraża naszemu życiu. Podczas niewydolności, serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi oraz tlenu, aby odżywić wszystkie tkanki ciała.

 

Naukowcy odkryli, że witamina D jest w stanie ograniczać bliznowacenie mięśnia sercowego, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności. Póki co badania na temat wpływu witaminy D na układ krążenia są w powijakach, jednak mimo to warto rozważyć suplementację witaminy D, a także spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj