Wybielanie zębów - jakie to koszty? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Kategorie: 

Źródło: pexels.com

Jednym z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych zabiegów stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Z tego artykułu dowiesz się jakie wyróżniamy metody wybielania zębów, jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów, z jakimi kosztami musisz się liczyć oraz jak dbać o wybielone zęby, aby móc cieszyć się efektem jak najdłużej.

Wybielanie zębów jest zabiegiem, który przeprowadza się u osób mających zdrowe zęby oraz dziąsła. Można za jego pomocą osiągnąć wymarzony uśmiech i pozbyć się kompleksów z tym związanych. Jeżeli zastanawiasz się nad wybielaniem zębów to zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym opisaliśmy jak wygląda zabieg, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania, a także jak kształtują się jego koszty.

Dlaczego powstają przebarwienia na zębach?

Kluczową przyczyną powstawania przebarwień jest występowanie kamienia nazębnego, a także próchnicy. Ponadto zęby, które mają duże wypełnienia bądź są ukruszone lub ułamane, zdecydowanie szybciej tracą swój naturalny kolor. Oprócz tego zęby leczone kanałowo mają dużą większą szansę, aby ściemnieć. Przebarwienia na koronach zębów mogą być związane także z przyjmowaniem antybiotyków w przeszłości. Powstawanie przebarwień na zębach jest również związane z nawykami żywieniowymi, takimi jak picie dużej ilości kawy czy herbaty, a także spożywanie kwaśnych owoców, co może wpłynąć na powstawanie erozji szkliwa zębów. Palenie tytoniu też ma wpływ na odcień zębów, ponieważ powoduje powstawanie na koronach brunatnego osadu.

Jakie wyróżniamy metody wybielania zębów?

Wyróżniamy kilka metod wybielania zębów, niektóre są to sposoby domowe, inne z kolei przeprowadzane są w gabinecie stomatologicznym przez profesjonalistę. Najskuteczniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze są zdecydowanie te drugie. Wybielanie gabinetowe, może odbywać się za pomocą źródeł światła laserowego lub światła LED. Osoby, którego z jakiegoś powodu nie chcą decydować się na wybielanie zębów lampą, mogą zastosować nakładki wybielające. W tym przypadku stomatolog wykonuje wycisk szczęki pacjenta i na tej podstawie tworzone są nakładki. Trochę inna jest sytuacja jeżeli chodzi o zęby martwe, czyli te które zostały poddane leczeniu kanałowemu. Lekarz na początku musi sprawdzić stan takiego zęba, a następnie wprowadzić do niego środek uszczelniający. Kolejny krok polega na umieszczeniu w zębie środka wybielającego, jeżeli cały zabieg przebiega pomyśle to ostatnim etapem jest plombowanie takiego zęba.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Niestety ale zabieg polegający na wybielaniu zębów nie jest przeznaczony dla każdego. Nie zaleca się decydowania na ten zabieg osobom:

  • poniżej 16 roku życia;
  • będącym w ciąży oraz w okresie laktacji;
  • cierpiących na nadwrażliwość zębów;
  • z uczuleniem na produkt wybielający;
  • z chorobami dziąseł, uszkodzeniami emalii bądź odsłoniętymi korzeniami zębów;
  • posiadającym wypełnienia, korony, mostki i inne elementy uzupełniające uzębienie.

Należy także pamiętać, że niektóre zęby mogą wykazywać odporność na działanie systemów wybielających. W takim wypadku jedyne co można zaproponować to założenie koron bądź licówek na zęby.

Wybielanie zębów - koszt

Cena zabiegu wybielającego jest zależna od wybranej przez nas metody. Decydując się na metody domowe zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Niemniej jednak w tym wypadku trzeba liczyć się z tym, że efekty takiego wybielania będą marne. Jeżeli jednak podejmiesz decyzję, że chcesz skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, cena za taki zabieg, w zależności od miasta, w którym gabinet się znajduje może wynosić od 2000 do 3500 tysięcy złotych. Jednakże stomatologia estetyczna z pewnością pomoże Ci osiągnąć wymarzony uśmiech. Siedlce, Kraków, Gdańsk czy Warszawa to tylko przykładowe miasta, w których mieszczą się gabinety oferujące wybielanie zębów.

Jak dbać o wybielone zęby?

Po wybielaniu zęba u stomatologa, pacjenta obowiązuje stosowanie tak zwanej białej diety przez tydzień czasu. Oznacza to, że nie należy spożywać produktów, które mogłyby na nowo zabarwić zęby. Takimi produktami są między innymi: 

  • kawa,
  • herbata,
  • czerwone owoce i warzywa,
  • warzywa zawierające karoten,
  • żółtka jaj,
  • soki z kolorowych owoców,
  • ciemne sosy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj