7 prostych sposobów na higienę zębów w trakcie leczenia ortodontycznego

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Dbanie o prawidłową higienę zębów podczas leczenia ortodontycznego jest tym, co odstrasza wiele osób przed jego rozpoczęciem. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. My jednak omawiamy skuteczne sposoby na poprawne mycie zębów z aparatem ortodontycznym. Zapraszamy do lektury!

Sposób 1: Wykorzystaj rynkowe nowości

Wydawałoby się, że do mycia zębów wystarczy nam szczoteczka do zębów. Żeby jednak robić to dokładnie i solidnie, zwłaszcza nosząc aparat, warto zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki i irygatory. Niezależnie od tego, czy wolimy szczoteczki manualne, czy elektryczne, bez trudu znajdziemy ich odpowiedniki ortodontyczne. Posiadają one specjalne wyżłobienia, które dopasowują się do aparatu. Dzięki temu łatwo dotrzemy szczoteczką do powierzchni zęba.

Sposób 2: Noś szczoteczkę zawsze przy sobie

Zaopatrz się w poręczną, składaną szczoteczkę do zębów, którą zawsze będziesz mógł mieć przy sobie wraz z miniaturową pastę. Taki zestaw uratuje cię przed dyskomfortem, kiedy zjesz coś poza domem. Zawsze można znaleźć gdzieś łazienkę, w której szybko wyczyścisz zęby i aparat z resztek pokarmowych.

Sposób 3: Nić dentystyczna z usztywnieniem

Nitkowanie zębów to ważny element codziennej higieny zębów. Każdy kto nosił aparat, wie jednak, że nitką bardzo ciężko operować pomiędzy zamkami. Dlatego pomocne będą nici ze specjalną, sztywną końcówką, która ułatwi nam jej przekładanie. Na rynku znajdziemy również nić dentystyczną trzyczęściową, która dodatkowo posiada cienką gąbkę idealną do mycia aparatu.

Sposób 4: Szczoteczki międzyzębowe - wybawienie dla osób z aparatem na zębach

Prosta i szybka higiena zębów z aparatem nie obejdzie się bez wyciorków, czyli szczoteczek międzyzębowych. Przypominają one nieco szczotki do mycia butelek. Mogą mieć różne kształty (prosty lub w kształcie litery L), jednak zawsze na ich końcu znajduje się “włochata” końcówka myjąca. Najczęściej spotykanych jest pięć jej rozmiarów od bardzo cienkich (0,6-0,7 milimetra) aż po 1,5 mm długości włosa. Dzięki temu możemy łatwo dopasować szczoteczki do wielkości naszych przestrzeni międzyzębowych. Wyciorki również doskonale sprawdzają się do wypychania resztek pokarmowych spod drucików oraz czyszczenia zamków w aparatach stałych. Jeśli chcemy uniknąć rozwoju próchnicy i leczenia kanałowego zębów z aparatem, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w takie szczoteczki.

Sposób 5: Nie zapominajmy o profesjonalnej higienizacji zębów

Co około pół roku warto wybrać się do dentysty na piaskowanie zębów i profesjonalną, bezpieczną higienizację zębów i inne zabiegi pomagające utrzymać odpowiednią czystość zębów będących w trakcie leczenia ortodontycznego. Naturalne jest, że podczas noszenia aparatu dużo szybciej gromadzi się na nich kamień nazębny. Tylko profesjonalista jest w stanie idealnie wyczyścić zęby i aparat.

Sposób 6: Płyn do płukania zębów - nie tylko w sytuacjach awaryjnych

Płyn do płukania jamy ustnej działa antybakteryjnie, dlatego powinniśmy go stosować codziennie, szczególnie podczas wieczornej toalety. Oprócz tego, że oczyści usta z bakterii, można wykorzystywać go do pozbycia się resztek pokarmowych. Dlatego warto mieć go zawsze pod ręką. W sytuacjach, w których nie będziemy mogli umyć zębów, pomocne stanie się choćby ich intensywne wypłukanie.

Sposób 7: Myj zęby często, ale nie przesadź z intensywnością

Oczywiste jest, że powinniśmy myć zęby dwa razy dziennie, szczególnie dokładnie przed snem. Podczas noszenia aparatu lepiej jest to jednak robić częściej. Idealnie byłoby po każdym posiłku. Lepiej robić to częściej a krócej niż rzadziej, a intensywnie. Takie szybkie przemycie po jedzeniu zwiększy również nasz komfort (resztki pokarmowe nie będą nas gnieść) i pewność siebie (nie będziemy martwić się, że coś nam zostało na aparacie). Co ważne, nie możemy zbyt mocno dociskać szczoteczek, by nie uszkodzić aparatu i płytki nazębnej.

Więcej sposobów na szybkie i dokładne mycie zębów z aparatem znajdziemy na stronie kliniki dentystycznej Fachowy Dentysta.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj