Badania wskazują, że kofeina może zastąpić zastrzyki z insuliną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół naukowców odkrył, że kawa może być doskonałym środkiem w leczeniu cukrzycy, a nawet zastąpić zastrzyki insuliny. Naukowcy potwierdzają, że terapia ta zadziałała u myszy i bardzo możliwe, że sprawdzi się również u ludzi.

 

 

Zespołem naukowców kierował biotechnolog dr Martin Fussenegger. Insulina, która metabolizuje cukry, jest wytwarzana w trzustce, ale gdy trzustka nie działa tak jak powinna, powoduje to zaburzenia prowadzące do cukrzycy. Naukowcy stworzyli specjalne komórki nerkowe, które mogą działać jak trzustka.

 

Dr Fussenegger i jego zespół użyli tych komórek u myszy, a dodatkowo wyposażyli je w receptory kofeiny. W ten sposób, komórki te produkowały insulinę za każdym razem, gdy we krwi została wykryta kofeina. Zespół przetestował ten tryb u 10 myszy z cukrzycą. Gdy gryzonie otrzymały kofeinę, mogły kontrolować poziom cukru we krwi tak samo jak zdrowe osobniki.

Ta nowatorska metoda może spowodować, że diabetycy nie będą już potrzebować zastrzyków insuliny. Dodatkowe udogodnienie to kontrolowanie ilości kofeiny we krwi, aby nie spożyć jej za dużo i nie doprowadzić do wyprodukowania zbyt dużej ilości insuliny.

 

Typowe objawy cukrzycy obejmują częste oddawanie moczu, uczucie głodu i pragnienia, utratę wagi oraz niewyraźne widzenie. Cukrzyca może potencjalnie prowadzić do innych śmiertelnych chorób, w tym chorób serca.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj