Bakterie z żaby mogą pomóc w zwalczaniu zakażeń grzybiczych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Na podstawie wcześniejszych badań, naukowcy z panamskiego instytutu INDICASAT AIP oraz instytutu Smithsona w Waszyngtonie wiedzieli, że bakterie skóry mogą chronić zwierzęta przed zakażeniami grzybiczymi. Tym razem postanowiono zbadać te same bakterie pod kątem ich przydatności dla zdrowia ludzi.

 

Zespół badaczy udał się na wyżyny Chiriqui w Panamie, gdzie populacja płazów została poważnie dotknięta przez chytridiomikozę, chorobę wywoływaną przez grzyby z gromady skoczkowców. Naukowcy pobrali próbki z siedmiu gatunków żab, aby dowiedzieć się więcej o rodzajach bakterii w ich skórach. Roberto Ibanez z Instytutu Smithsona zwrócił uwagę, że skóra żab jest zamieszkana przez różnorodne bakterie hamujące rozwój grzybów.

 

Po powrocie do laboratorium, próbki bakterii przetestowano w konfrontacji z grzybami z gatunku kropidlaków, wywołującymi inwazyjną aspergilozę u pacjentów z obniżoną odpornością. Spośród 201 próbek, 29 wykazało aktywność przeciwgrzybiczą, lecz uwagę naukowców zwróciła szczególnie jedna z nich o nazwie Pseudomonas cichorii. Właśnie ta bakteria wykazała największy potencjał do zwalczania aspergilozy.

Projekt badawczy może okazać się dla ludzi bardzo owocny. Analiza skórnych bakterii panamskich gatunków żab może prowadzić do opracowania alternatywnych leków na aspergilozę i inne grzybicze zakażenia. Same płazy również mogą znaleźć się pod większą ochroną, jeżeli okaże się, że mogą być dla nas nowym źródłem bioaktywnych związków. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj