Co powinniśmy wiedzieć o alergii na drób?
Image
Osoby posiadające alergię na drób mogą doznawać reakcji alergicznej po spożyciu mięsa drobiowego czy jajek, ale także po kontakcie ze skórą lub piórami np. kurczaków. Alergia na drób nie jest tak popularna, jak alergie na ryby czy owoce morza. Zwykle cierpiące na nią osoby odczuwają łagodne objawy, choć zdarzają się także poważniejsze przypadki.
Alergia zazwyczaj wiąże się z bardziej ogólnymi objawami, takimi jak obrzęk czy wysypka. Tymczasem nietolerancja dotyczy problemów trawiennych, jak wzdęcia czy biegunka. Alergie na drób są rzadkie, mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej są obserwowane u nastolatków, choć mogą zacząć się już w wieku przedszkolnym.
Do najpopularniejszych objawów alergii lub nietolerancji pokarmowej mięsa drobiowego należą:
- kaszel lub świszczący oddech,
- zaczerwieniona, podrażniona skóra,
- pokrzywka,
- zapalenie lub obrzęk gardła,
- obrzęk języka lub warg,
- kichanie,
- nudności lub wymioty,
- skurcze żołądka,
- biegunka,
- ból gardła,
- opuchnięte, łzawiące oczy.
W cięższych przypadkach ludzie mogą doświadczyć niebezpiecznej reakcji alergicznej, znanej jako wstrząs anafilaktyczny. Objawy anafilaksji obejmują:
- problemy z oddychaniem,
- palpitacje serca,
- spadek ciśnienia krwi,
- utratę przytomności,
- świszczący oddech.
W przypadku występowania którychkolwiek z wymienionych wyżej objawów po spożyciu drobiu powinno się natychmiast zasięgnąć pomocy lekarskiej, ponieważ wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrażającym życiu.
Osoby z alergią na drób powinny unikać kontaktu z mięsem drobiowym, bez względu na to, czy jest ono surowe czy gotowane. W niektórych przypadkach należy również wykluczyć kontakt z poduszkami wypełnionymi pierzem czy jajami – są one obecne w wielu produktach spożywczych, dlatego zawsze należy sprawdzać skład. W przypadku narażenia na alergeny, można spróbować stosować leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty.
- Dodaj komentarz
- 3087 widoków