Ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa

Kategorie: 

Źródło: Internet

Skrzywienie kręgosłupa to wada powodująca poważne konsekwencje zdrowotne. Schorzenie wymaga korekcji przy pomocy ćwiczeń.

 

Przyczyny skrzywienia kręgosłupa

Kręgosłup składa się z 34 kręgów, które anatomicznie dzieli się na 5 odcinków – szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Dzięki niemu człowiek może się poruszać i utrzymywać wyprostowaną postawę ciała. Obie te czynności ułatwia fizjologiczne skrzywienie kręgosłupa, czyli:

  • kifoza – łukowate wygięcie w stronę grzbietową występujące w odcinku piersiowym i krzyżowym,
  • lordoza – łukowate wygięcie w stronę brzuszną, które obserwuje się w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Niestety u coraz większej liczby osób, głównie dzieci, obserwuje się patologiczne krzywizny. Najczęściej rozpoznawane jest skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Wada może przyjąć postać skoliozy, rotacyjnego lub esowatego skrzywienia kręgosłupa, nadmiernej lordozy bądź kifozy, co skutkuje plecami okrągłymi, wklęsłymi lub płaskimi.

 

Przyczyny skrzywienia kręgosłupa to nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, długotrwałe pozostawanie w pozycji pochylonej do przodu, wykonywanie czynności, które angażują tylko jedną stronę ciała oraz dźwiganie ciężarów mocno obciążających kręgosłup. U dzieci i młodzieży jedną z najczęstszych przyczyn jest noszenie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu, natomiast u osób dorosłych zwyrodnienia krążków międzykręgowych postępujące wraz z wiekiem. Skrzywienie kręgosłupa to wada, która może być również wrodzona.

 

Objawy skrzywienia kręgosłupa

Objawy skrzywienia kręgosłupa mogą być różne i w dużej mierze zależą od odcinka, w którym wada występuje. Nieprawidłowości są widoczne gołym okiem. Najczęściej u pacjentów spotyka się asymetrię łopatek lub talii, obniżenie barków, wystawanie łopatek, garb, rotację miednicy. Powstaje również wrażenie, że jedna kończyna jest krótsza od drugiej. Osoby z wadą skarżą się także na dolegliwości bólowe.

 

Skrzywienie kręgosłupa rozpoznaje się zwykle podczas rutynowych badań przesiewowych u młodzieży. Lekarz ocenia plecy wzrokowo, wykorzystując test Bertranda-Adamsa, który polega na obserwacji kręgosłupa, podczas gdy pacjent wykonuje skłon i prostuje się. Największe znaczenie diagnostyczne ma zdjęcie rentgenowskie (RTG). Dzięki niemu można bowiem określić stopień skrzywienia, dynamikę procesu, rokowanie oraz stwierdzić obecność innych nieprawidłowości, np. w obrębie kości.

 

Jakie ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa wykonywać?

Skrzywienie kręgosłupa jest wadą, która wymaga wdrożenia szybkiego leczenia. Jest ono długotrwałe i wymaga od pacjenta systematyczności. W większości przypadków wystarcza terapia przy pomocy ćwiczeń korekcyjnych, które powinny być dobrane indywidualnie przez doświadczonego fizjoterapeutę, po wcześniejszej konsultacji ortopedycznej. Celem gimnastyki jest przywrócenie fizjologicznej krzywizny, a tym samym prawidłowej postawy ciała. Należy wykonywać ją kilka razy w tygodniu przez minimum 45 minut. Przykładowe ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa to:

 

  • koci grzbiet – pacjent znajduje się w klęku podpartym i na zmianę wygina kręgosłup maksymalnie w górę (chowając głowę w ramiona) i w dół,
  • swobodne zwisanie tyłem na drabince gimnastycznej i przyciąganie kolan do klatki piersiowej,
  • kołyska – pacjent leży na plecach, przyciąga kolana do klatki piersiowej i chwyta za stopy; kołysze się w przód i w tył,
  • pływanie – pacjent leży na brzuchu, unosi barki nad podłoże i wykonuje ruchy imitujące pływanie żabką,
  • skłony tułowia w przód z wyprostowanymi rękami, które próbują dotknąć podłogi,
  • ustawienie się tyłem do ściany tak, aby głowa, barki, pośladki i pięty się z nią stykały; utrzymanie pozycji przez kilka sekund.

 

Do ćwiczeń na skoliozę można wykorzystać także gumową piłkę gimnastyczną, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zmniejsza dolegliwości bólowe i za pomocą której można np.:

  • położyć się na piłce na brzuchu, ułożyć dłonie pod brodę i delikatnie unosić górną część ciała,
  • położyć się na piłce na plecach i delikatnie przesuwać ją w przód i w tył.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj