Czy picie wody po ogórkach jest zdrowe?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ogórki kiszone są uważane od wieków za zdrową żywność. Także woda po ich kiszeniu posiada wiele właściwości zdrowotnych. Uważa się, że jej spożywanie może zwiększyć wydajność ćwiczeń oraz pomóc w kontroli poziomu cukru we krwi. Woda po ogórkach zawiera jednak także dużo soli.

 

Ogórki kiszone zawierają korzystne bakterie probiotyczne Lactobacillus, do 10 700 jednostek w 100 mililitrach. Z kolei zawartość wody po ogórkach jest w większości zależna od tego, co zostało do niej użyte. 

 

Wielu ludzi uważa, że wysoka zawartość sodu w wodzie po ogórkach może zwiększyć nawodnienie przed wysiłkiem fizycznym i tym samym poprawić wydajność organizmu. Badania wskazują jednak, że wypijanie wody po ogórkach nie ma wpływu na osiągnięcia w ćwiczeniach fizycznych, tempo pracy lub temperaturę ciała.

 

Niedawne badania dowiodły, że picie wody po ogórkach może pomóc w walce ze skurczami mięśni. Woda po ogórkach była o 36% skuteczniejsza od czystej wody i o 45% skuteczniejsza od jakiegokolwiek innego płynu. Nie ustalono jednak przyczyn tego działania.

Szklanka wody po ogórkach może załagodzić także problemy żołądkowe. Niektóre dolegliwości żołądka są spowodowane zaniżoną produkcją kwasu żołądkowego. Kwasowość wody po ogórkach może poprawić stan żołądka.

 

Uważa się, że wypijanie wody po ogórkach przyspiesza trawienie i zwiększa odporność, a jednocześnie zmniejsza ryzyko raka i chorób serca. Takie korzyści zdrowotne są związane z przeciwutleniaczami i probiotykami, które są obecne w wodzie po kiszonych ogórkach.

 

Jedno badanie wykazało, że woda po ogórkach ma także zmuszać organizm do lepszego reagowania na insulinę, co znacznie obniża poziom cukru we krwi. Jeśli ma się jednak stwierdzoną cukrzycę, tę metodę warto najpierw skonsultować z lekarzem.

 

Picie wody po ogórkach w umiarkowanych ilościach jest na ogół bezpieczne i może mieć pozytywny wpływ na zdrowie organizmu. Jednak ze względu na wysoką kwasowość, spożywanie wody po ogórkach może powodować problemy z oddawaniem moczu. Wysoka zawartość soli może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, co skutkuje niestrawnością, obrzękiem oraz wzdęciami, a także wyższym ciśnieniem krwi.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika rodowity slazak

Mogliście napisać że również

Mogliście napisać że również jest to sprawdzone od dziada pradziada, najlepsze lekarstwo na poranek po ówcześniejszym spożyciu dnia poprzedniego o kilka wiecej (piwka czy kieliszki).

0
0

Skomentuj