Dieta wegańska dla dzieci może prowadzić do poważnych chorób i zaburzeń rozwojowych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Dieta wegańska całkowicie wyklucza spożywania produktów zwierzęcych. Choć w przypadku osób dorosłych faktycznie może przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia, u dzieci może być wręcz niebezpieczna.

 

Allan M. Lund, szef Kliniki Dzieci i Młodzieży w Søborg (Dania) powiedział lokalnej stacji telewizyjnej, że zachęcanie lub zmuszanie dzieci do diety wegańskiej pozbawia ich witaminy B12, która w pierwszych latach życia jest kluczowa dla rozwoju. Witamina ta występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

 

Jej niedobór może powodować szereg różnych dolegliwości, między innymi osłabienie mięśni i wzroku, anemię, epilepsję, upośledzenie koncentracji i zanik nerwu wzrokowego. Dieta uboga w witaminę B12 prowadzi również do zaburzeń neurologicznych, a w przypadku dzieci także zaburzeń rozwojowych.

Wypowiedź dr Lunda ma związek z powszechną debatą w Danii na temat stosowania diety wegańskiej wśród dzieci. Rezygnowanie z jedzenia mięsa jest w tym kraju dość powszechne, lecz dotyczy to głównie osób dorosłych, co w przypadku dzieci może okazać się nie tylko niezdrowe, ale też szkodliwe.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika kamil

za to dieta habmumberowa jest

za to dieta habmumberowa jest dobra! i czipswoa juz niedlugo artykół dziwci cieszcie sie hrum hrum

0
0
Portret użytkownika Filip Zawadzki

Wiekszych bzdur dawno nie

Wiekszych bzdur dawno nie czytalem. Na potwierdzenie zapraszam do zapoznania sie z wypowiedziami rodzicow wegan ktorych dzieci sa tez weganami od urodzenia i nie maja najmniejszych problemow zdrowotnych. Artykul wydaje sie szerzyc strach... slabo.

0
0

Skomentuj