FDA wyraziło zgodę na przebadanie MDMA pod kątem zastosowania w leczeniu

Kategorie: 

Źródło: foter.com

Agencja Żywności i Leków (FDA) ulega stale rosnącej ilości dowodów naukowych podkreślających korzyści terapeutyczne niektórych narkotyków. W przełomowym orzeczeniu, FDA dało naukowcom zielone światło do przeprowadzenia pełnego badania klinicznego MDMA w celu leczenia zespołu stresu pourazowego.

 

Pomimo zakwalifikowania MDMA jako substancję niebezpieczną i pozbawioną wartości leczniczych, naukowcy wykazali, że w warunkach kontrolowanych, narkotyk może pomóc w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych, zachowując przy tym bezpieczeństwo zdrowia pacjenta.

Multidyscyplinarne Stowarzyszenie Studiów Psychologicznych (MAPS) przeprowadziło kilka badań nad potencjałem MDMA w leczeniu lęku społecznego oraz zespołu stresu pourazowego. Sześć odrębnych badań klinicznych osiągnęło już drugi etap, który obejmuje badanie bezpieczeństwa i skuteczności substancji na przykładzie małej liczby ludzi – wszyscy wykazali doskonałe wyniki.

Jednak w przypadku zatwierdzenia substancji jako lek, wymagany jest także trzeci etap, w trakcie którego substancja jest testowana na znacznie większej liczbie pacjentów. Dopuszczenie do tych badań przez FDA pozwala na kontynuację tego etapu, a jeśli wyniki okażą się pozytywne, możliwe jest, że MDMA stanie się legalnym lekiem.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj