Jak radzić sobie z napadami paniki?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zaburzenia lękowe mogą kolidować z wieloma aspektami życia danej osoby, powodując wycofywanie się z życia – unikanie pracy, szkoły oraz innych środowisk, które sprzyjają stresowi. Czy doświadczasz nagłych ataków lęku oraz paniki? Być może objawia się to przyspieszonym biciem serca, trudnościami w oddychaniu, mętlikiem w głowie oraz poceniem. A co w przypadku, gdy blady strach zalewa umysł i ciało bez konkretnego powodu? Oto niektóre z najlepszych sposobów na radzenie sobie z zaburzeniami lękowymi.

 

  1. Zdobądź wiedzę na temat swoich dolegliwości

Pierwszym krokiem w walce ze swoimi lękami jest ich zrozumienie. Zaburzenia lękowe mogą być powodowane na przykład niewłaściwą interpretacją wrażeń. Organizm reaguje podczas nich w taki sam sposób, w jaki zareagowałby podczas realnego zagrożenia, na przykład zaatakowania przez niedźwiedzia. Gdy zrozumie się czym jest panika i skąd się bierze, łatwiej jest wyeliminować jej objawy, dlatego warto sięgnąć po pomoc specjalisty, na przykład psychologa.

 

  1. Naucz się technik relaksacyjnych

Techniki relaksacyjne mogą pomóc uspokoić ciało, rozluźnić mięśnie i ułatwić racjonalne myślenie. Relaks pozwoli także ograniczyć produkcję hormonów stresu, takich jak adrenalina lub kortyzol.

 

  1. Oddychaj spokojnie

Podczas stresu mamy tendencję do szybszego oddychania, a nawet hiperwentylacji. Takie zachowanie może jedynie pogorszyć nasze samopoczucie, powodując zawroty głowy i jeszcze silniejszy niepokój. Spokojne oddychanie może zmniejszyć fizyczne objawy paniki. Warto spróbować spokojnego oddechu 2 razy dziennie przez co najmniej 5 minut. Wdech powinien trwać 4 sekundy, wstrzymanie oddechu 1-2 sekundy i wydech kolejne 4 sekundy. 

  1. Rozluźnij mięśnie

Celem głębokiego rozluźnienia mięśni jest nauczenie się eliminowania spięcia ciała oraz stresu. Aby skutecznie rozluźnić mięśnie, trzeba je najpierw napiąć. Takie ćwiczenia powinny być wykonywane codzienne przez 15 minut.

 

  1. Uświadom sobie wyolbrzymianie problemów

W tym przypadku warto zadać sobie konkretne pytania - jak często miałem tę myśl podczas bycia zdenerwowanym? Czy to się kiedykolwiek sprawdziło? Czy następnym razem może się to przydarzyć? Jaki będzie miało to wpływ na moje życie i jak długo? Co mogę zrobić, aby temu zaradzić? Uświadomienie sobie rozwiązania lub nieprawdopodobieństwa własnych obaw może okazać się kluczem do przezwyciężenia lęków.

 

  1. Staw czoła swoim lękom

Ostatnim krokiem w radzeniu sobie z atakami paniki jest skonfrontowanie się ze swoimi obawami. Bezpośredni kontakt ze źródłem lęku może całkowicie zlikwidować mimowolne reakcje stresowe.

 

Zrób listę sytuacji, miejsc, działań i przedmiotów, których się boisz. Uporządkuj je od najmniej do najbardziej przerażających. Zacznij od „narażenia się” na to, czego boisz się najmniej i wielokrotnie angażuj się w tę aktywność, aż uczucie niepokoju zniknie. Ekspozycja na stres może być początkowo krótka, a następnie coraz dłuższa, do momentu, gdy poczujesz całkowitą kontrolę nad sytuacją. Wszystko wymaga jedynie czasu i determinacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj